Ισοπαλία θρίλερ στο «Γκούντισον Παρκ»

Aμφότεροι οι προπονητές των δυο ομάδων παραμένουν σε πίεση

Ο ηττημένος της μεταξύ τους αναμέτρησης θα έφερνε τον προπονητή σε πολύ δύσκολη θέση και τελικά Μάρκο Σίλβα και Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, απλά θα παραμείνουν σε αναμμένα κάρβουνα.

Έβερτον και Τότεναμ έμειναν στο 1-1 στο «Goodison Park» σε ένα ματς πολλά νεύρα, πολλά λεπτά VAR, μία κόκκινη στον πλέον υπεράνω πάσης υποψίας ποδοσφαιριστή και έναν σοκαριστικό τραυματισμό του Αντρέ Γκόμες.

Οι Λονδρέζοι πατούσαν καλύτερα από την αρχή της αναμέτρησης και έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες συγκινήσεις, στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με δράστη τον Ντέλε Άλι. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός μπήκε μέσα στην περιοχή έπειτα από υπέροχη πάσα του Σον και με πλασέ έκανε το 1-0 στο 63’.

Η ομάδα του Αργεντινού τεχνικού έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση, αλλά όλα άλλαξαν στο 79’, όταν ο Νοτιοκορεάτης της Τότεναμ έκανε ένα πολύ άσχημο τάκλιν στον Αντρέ Γκόμες με τον Πορτογάλο να τραυματίζεται πολύ σοβαρά και την Τότεναμ να μένει με 10 παίκτες.

Όπως ήταν φυσικό, η Έβερτον άρχισε να πιέζει ώστε να βρει γκολ στα 12 λεπτά των καθυστερήσεων που υποδείχθηκαν και τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 97’, όταν ο Τοσούν με κεφαλιά ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ασίστ από τον Ντιν.