Η Τότεναμ κούνησε σεντόνι μέσα στο «Βίλα Παρκ»

Τα «σπιρούνια» πέρασαν με 4-0 από την έδρα της Άστον Βίλα κι έκαναν άλμα τετράδας

Άλμα τετράδας μέσα στο «Βίλα Παρκ» έκανε η Τότεναμ, που κέρδισε με 4-0 την Άστον Βίλα και βρέθηκε στο +3 από την Άρσεναλ, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Κέιν έκανε το σουτ στα σώματα αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Σον που γύρισε με τη μία και με νέο σουτ από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 1-0.

Η Βίλα άγγιξε την ισοφάριση στο 17ο λεπτό, με τον Ράμσεϊ να κάνει το σουτ από αριστερά και τον Γιορίς να πραγματοποιεί απίθανη απόκρουση και στο 18’ ο Γάλλος είπε και πάλι όχι εντυπωσιακά σε μακρινό σουτ του ΜακΓκίν.

Στο 28ο λεπτό ο Κοουτίνιο εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ και ο Ινγκς έπιασε το γυριστό εξ επαφής, αλλά όχι τόσο δυνατά για να απειλήσει τον Γιορίς, ενώ στο 32’ η κεφαλιά του Γουότκινς πέρασε μόλις έξω.

Στο 36’ ο Γιορίς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γουότκινς από πλάγια αριστερά και στο επόμενο λεπτό ο Ινγκς πλάσαρε άστοχα σχεδόν από τα δύο μέτρα. Στο 45+5’ ο Κοουτίνιο εκτέλεσε απ’ ευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια και ο Γιορίς αιφνιδιάστηκε αρχικά αλλά κατάφερε να διώξει στη γραμμή.

Tα «σπιρούνια» πίεσαν στην επανάληψη και στο 51’ ο Κουλουσέβσκι πάτησε περιοχή από αριστερά και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2. Μάλιστα στο 66’ ο Κέιν έβγαλε μαγική ασίστ νε κεφαλιά και ο Σον από κοντά πλάσαρε για το 0-3. Μάλιστα σ το 72’ ο Σον έδωσε δεξιά στον Κουλουσέβσκι, εκείνος πάτησε περιοχή και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Κορεάτη που από το πέναλτι πλάσαρε για το 0-4. Στο 89ο λεπτό ο Γιορίς έκανε πάσα πάνω στον Μπέιλι αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε μόλις έξω,

ΒΙΛΑ: Μαρτίνεθ, Ντιν (80’ Γιανγκ), Μινγκς, Κονσά, ΜακΓκίν, Κας, Ντόουγκλας Λουίζ, Ράμσεϊ, Ινγκς (70’ Μπουενδιά), Κοουτίνιο (70’ Μπέιλι), Γουότκινς

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντόχερτι (21’ Ρεγκιλόν), Ντέιβις, Ρομέρο, Έμερσον, Χόιμπιεργκ, Ντάιερ, Μπεντανκούρ, Κουλουσέβσκι (84’ Μπερχβάιν), Σον (78’ Λούκας Μόουρα), Κέιν.