Γκέλα η Τότεναμ, μεγάλο διπλό για Λέστερ (vids)

Δείτε τα στιγμιότυπα των δυο αναμετρήσεων

Λίγες ημέρες μετά την βαριά εντός έδρας ήττα από την Λίβερπουλ, η Λέστερ έβγαλε αντίδραση και παρότι παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, πέρασε από την έδρα της Γουέστ Χαμ που... παραπαίει (1-2).

Με τους καλύτερους οιωνούς θα μπορούσε να ξεκινήσει το ματς για την Λέστερ αλλά ο Φαμπιάνσκι στο 10ο λεπτό έβγαλε το πέναλτι του Γκρέι. Αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Αγιόθε Πέρεθ έκανε το γύρισμα με το κεφάλι από την τελική γραμμή και με τον ίδιο τρόπο ο Ιεανάτσο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (39’). Η χαρά των παικτών της Λέστερ, όμως, δεν κράτησε ούτε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους αφού με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Φορνάλ με ωραίο πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-1.

Το... ρευστό αυτό σκορ έδωσε στο παιχνίδι έναν τρελό ρυθμό στο δεύτερο μέρος αλλά και πάλι η Λέστερ ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το γκολ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Αγιόθε Πέρεθ να δημιουργεί ξανά το γκολ και τον Γκρέι να παίρνει την εκδίκησή του από τον Φαμπιάνσκι για το πέναλτι που του έπιασε στο πρώτο μέρος. Η Λέστερ κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το φινάλε και τελικά να παίρνει το τρίποντο που την κρατάει μόνη δεύτερη στην βαθμολογία.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ντιόπ, Φρέντερικς, Μαζουάκου, Ράις, Σάντσες (62’ Σνόντγκρας), Λαντσίνι (70’ Αγιέτι), Φορνάλς, Φελίπε Άντερσον, Αλέ (55’ Αντόνιο)

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τζάστιν, Μόργκαν, Έβανς, Φουκς, Γρέι (83’ Μπέιρνς), Ολμπράιτον, Τσαντούρι, Μεντί (70’ Ντιντί), Αγιόθε (64’ Μάντισον), Ιχεανάτσο

Η Τότεναμ έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Νόριτς. Η ομάδα του Μουρίνιο κινδύνευσε σοβαρά με ήττα αλλά με γκολ-πέναλτι του Κέιν στο 83’ ήρθε 2-2 με την Νόριτς.

Η Νόριτς είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με τον Στίπερμαν να κλέβει από τους Εντομπελέ και Έρικσεν, που ''τράκαραν'' μεταξύ τους και αφού πάτησε περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Γκαζανίγκα απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα οι «σπερς» βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση με τον Κέιν να βγάζει σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή τον Ντέλε Άλι που κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλά, ενώ στο 16' ο Αλντερβάιρελντ έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Κέιν που σε τετ-α-τετ με τον Κρουλ, νικήθηκε από τον κίπερ των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα τα «καναρίνια» άνοιξαν το σκορ με τον Μπουεντία να κλέβει από τον Φόιθ, τον Βράνσιτς να παίρνει την μπάλα και αφού ανενόχλητος πάτησε περιοχή, πλάσαρε για το 1-0. Στο 33' η Νόριτς πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Πούκι, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ματσάρα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Τότεναμ έβγαλε αντίδραση και στο 55’ με τρομερό φάουλ του Έρικσεν ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα του Μουρίνιο είχε τρομακτικά θέματα στην άμυνα ωστόσο και έξι λεπτά αργότερα, με γκολ-ανέκδοτο η Νόριτς πήρε και πάλι προβάδισμα. Το 2-1 έγινε από καραμπόλα και αυτογκόλ του Οριέ. Εν τέλει, η Τότεναμ πήρε την ισοπαλία με το εύστοχο πέναλτι του Κέιν στο 83’.

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Άαρονς, Χάνλεϊ, Ζίμερμαν, Λιούις, Βράνσιτς (75’ Τρίμπουλ), Ερνάντεθ, Μπουεντία, Στίπερμαν (70’ ΜακΛιν), Τέτεϊ (86’ Κάντγουελ), Πούκι

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκαζανίγκα, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν (46’ Μόουρα), Φόιθ (46’ Σάντσες), Οριέ, Λο Σέλσο (74’ Λαμέλα), Σεσενιόν, Ντέλε Άλι, Έρικσεν, Εντομπελέ, Κέιν