Σούπερ ανατροπή και δεύτερη θέση για Λέστερ!

Με δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο έκανε την ανατροπή

Η Λέστερ προερχόταν από τρία... ηχηρά χαστούκια σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, ψάχνοντας αγωνιοδώς την άμεση επιστροφή στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις.

Το πέτυχε, έστω και με αρκετά αγχωτικό και δύσκολο τρόπο, αφού έφυγε με τεράστιο διπλό από την έδρα της Μπράιτον και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα. Έτσι, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, έφτασε τους 53 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση και στο +2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, οι «γλάροι» παρά την αξιόμαχη προσπάθειά τους, δεν κέρδισαν τίποτα από το ματς, μένοντας στους 26 πόντους και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Λαλάνα να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική κάθετη του Μοπάι και με υπέροχο τελείωμα να κάνει το 1-0 μόλις στο 10ο λεπτό. Στο 37', η Λέστερ έφτασε για πρώτη φορά κοντά στο γκολ, με το σουτ του Ταβάρε να διώχνει εντυπωσιακά ο νεαρός κίπερ της Μπράιτον, Σάντσεζ. Σαν να μην έφτανε αυτό, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λαλάνα με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «αλεπούδες» ανέβασαν στροφές και πίεσαν την άμυνα της Μπράιτον για την ισοφάριση. Στο 53', ο Ιχεανάτσο σπατάλησε μεγάλη φάση μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο ίδιος παίκτης στο 62' έφερε το ματς στα ίσα με όμορφο πλασέ, μετά από μαγική κάθετη του Τίλεμανς.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε καλό ρυθμό, τη Λέστερ να ψάχνει το γκολ της ανατροπής. Αφού αρχικά ο Σμάιχελ έσωσε τους φιλοξενούμενους στο 80' βγάζοντας εντυπωσιακά την προσπάθεια του Λαλάνα, επτά λεπτά αργότερα ο Αμαρτέι διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά μετά από κόρνερ και εκμεταλλευόμενος την τραγική έξοδο του κίπερ των γηπεδούχων.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση