Σόκαρε τους «άγιους» η Μπόρνμουθ!

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την Μπόρνμουθ, που έφυγε με το διπλό (1-3) από την έδρα της Σαουθάμπτον και «έπιασε» προσωρινά τη Μάντσεστερ Σίτι στη 2η θέση

Μεγάλη νίκη για την Μπόρνμουθ που έμεινε όρθια στο «St. Mary's» απέναντι στη Σαουθάμπντον παίρνοντας τελικά τη νίκη με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο ημίχρονο προβάδισμα δύο τερμάτων ωστόσο η Σαουθάμπντον στο δεύτερο μέρος πίεσε, μείωσε αλλά δεν κατάφερε ποτέ να βρει την ισοφάριση πληρώνοντας την αστοχία της. Στις καθυστερήσεις Μπέντναρεκ και Γκαν έκαναν δώρο το τρίτο τέρμα στους φιλοξενούμενους που έφυγαν με το τρίποντο.

Η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με ωραία κεφαλιά του Άκε, μετά από κόρνερ του Ρίκο. Στο 25' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ωραία στην αντεπίθεση και σκόραραν με τον Κινγκ, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Νορβηγό σκόρερ. Στο 36' η Μπόρνμουθ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Κινγκ να περνά ωραία κάθετη για τον Μπίλινγκ που γύρισε για τον Χάρι Γουίλσον κι αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα η Σαουθάμπντον είχε την πρώτη της ευκαιρία με τον Ρέντμοντ να γυρίζει για τον Χόιμπιεργκ που εκμεταλλευόμενος τις κόντρες, σούταρε αλλά ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε. Στο 42' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με σουτ του Ρέντμοντ που απέκρουσε ο Ράμσντεϊλ.

Στο 52' η Σαουθάμπντον κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Στιβ Κουκ στον Άνταμς, με τον Γουόρντ-Πράους ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-2. Στο 56' οι «Άγιοι» απείλησαν με σουτ του Ρέντμοντ που πέρασε πάνω από την εστία του Ράμσντεϊλ, όπως και τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Γουόρντ-Πράους. Στο 69' νέα ευκαιρία για τη Σαουθάμπντον με σουτ του Μπουφάλ που απέκρουσε ο Ράμσντεϊλ, ενώ στο 82' το σουτ του Γουόρντ-Πράους πέρασε λίγο έξω. Στο 90+3' ο Μπουφάλ σούταρε αλλά ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε κρατώντας το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά αργότερα ο Κάλουμ Γουίλσον εκμεταλλεύτηκε την απίστευτη ασυνεννοησία μεταξύ του Μπέντμαρεκ και Γκαν και σε κενή εστία έκανε το 1-3

ΣΑΟΥΘΑΜΠΝΤΟΝ: Γκαν, Σοάρες, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Ντάνσο (45' Μπέρτραντ), Ρομέου, Γουόρντ-Πράους, Χόιμπιεργκ, Άνταμς (77' Ινγκς), Μπουφάλ, Ρέντμοντ (89' Άρμστρονγκ)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Στιβ Κουκ, Άκε, Στάσεϊ, Ρίκο, Κινγκ (Σέρμαν 90+4'), Λέρμα, Χάρι Γουίλσον (63' Φρέιζερ), Μπίλινγκ, Σολάνκε (77' Λιούις Κουκ), Κάλουμ Γουίλσον