Προβλήματα και Μπόρνμουθ λύγισαν τη Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ γνώρισε την ήττα με 2-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ

Η Νιούκαστλ πήγε στο Μπόρνμουθ με 11 απουσίες, έχασε και τον Αλμιρόν κατά τη διάρκεια του ματς και μαζί και το ματς με 2-0 από τα «κεράσια». Στο -4 από την τετράδα η Νιούκαστλ και με ματς παραπάνω από τη Λίβερπουλ, στους 9 βαθμούς η Μπόρνμουθ που πήρε ανάσα.

Στο 1ο λεπτό ο Κρίστι έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά ο Πόουπ μπλόκαρε και στο 2’ είπε όχι και σε σουτ του Σεμένιο. Στο 8’ ο Νέτο έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Λόνγκσταφ και στο 28’ έσωσε και μετά από κεφαλιά του Λασέλς. Στο 29’ ήταν η σειρά του Πόουπ να βγάλει δύσκολα το σουτ του Κλάιφερτ και στο 31’ είπε όχι και σε σκαστό σουτ του Κρίστι.

Στο 48’ ο Πόουπ είπε όχι σε σουτ του Σολάνκε και στο 59’ ο Νέτο απέκρουσε το σουτ του Γουίλοκ ενώ στο 60’ ο Σολάνκε με σουτ από δεξιά έκανε το 1-0.

Στο 72’ ο Πόουπ είπε όχι σε σουτ του Ταβερνιέ και από την εκτέλεση του κόρνερ ο Σολάνκε έγραψε το 2-0 εξ επαφής. Στο 77’ το σουτ του Λόνγκσταφ πέρασε μόλις έξω, όπως κι αυτό του Σινιστέρα στο 80’ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λασέλς έβαλε σωτήριο τάκλιν στον Σινιστέρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπόρνμουθ βρήκε χώρους και αν δεν ήταν ο Πόουπ το σκορ θα ανέβαινε κι άλλο.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σενέσι, Ζαμπάρνι, Κέλι, Άαρονς (68’ Σμιθ), Κρίστι, Κουκ, Ταβερνιέ (90+6' Ρόθγουελ), Σολάνκε, Σεμένιο (80’ Ουατάρα), Κλάιφερτ (68’ Σινιστέρα).

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Λασέλς, Χολ (46’ Λιβραμέντο), Αλμιρόν (31’ Ρίτσι), Γουίλοκ (90+5' Κραφτ), Λόνγκσταφ, Μάιλι (66’ Πάρκινσον), Γκόρντον, Ζοέλιντον.