Τρομακτική Νιούκαστλ, διέλυσε την Τότεναμ με 6-1! (vid)

Οι «καρακάξες» ήταν καταιγιστικές, σκοράροντας πέντε γκολ στα πρώτα 21 λεπτά

Τρομερή Νιούκαστλ ισοπέδωσε την Τότεναμ, επικρατώντας 6-1 στον «τελικό» τετράδας της 32ης αγωνιστικής της Premier League.

Μέχρι το 9ο λεπτό είχε σημειώσει τρία γκολ. Είχε πάρει προβάδισμα από τα… αποδυτήρια με τον Μέρφι να βρίσκει δίχτυα στα 62’’ από κοντά έπειτα από επέμβαση του Γιορίς μετά από σουτ του Ζοέλινγκτον που είχε κάνει εξαιρετική προσπάθεια. Ο Βραζιλιάνος, πάντως, τα κατάφερε τέσσερα λεπτά μετά αφού αξιοποίησε μακρινή μπαλιά, πέρασε τον Γάλλο τερματοφύλακα και άνετα έγραψε το 2-0.

Ο Μέρφι σκόραρε τρία λεπτά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με εκτός περιοχής «ρουκέτα», που άφησε άγαλμα τον Γιορίς. Η πανέξυπνη μπαλιά του Γουίλοκ στο 19’ ξεγύμνωσε την άμυνα της Τότεναμ, ο Ίσακ έγινε αποδέκτης της μπάλας και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά μετά από τακουνάκι του Λόνγκσταφ εκτέλεσε ακαριαία ο Σουηδός φορ για το 5-0!

Τα πρώτα σημάδια ζωής φάνηκαν από την Τότεναμ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Κέιν να μειώνει στο 49’, πλασάροντας τον Πόουπ, αφού πρώτα μπούκαρε στην περιοχή. Ο Γουίλσον έγινε αποδέκτης της μπάλας στο 67’ και από κοντά πλάσαρε για το 6-1.

Αεράτη νίκη της Γουέστ Χαμ επί της Μπόρνμουθ και βήμα παραμονής. «Καθάρισε» ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πήγε στην ανάπαυλα με προίκα σκορ 3-0. Ο Αντόνιο με εξ επαφής κεφαλιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό έπειτα από προσπάθεια του Κρέσγουελ, ενώ με παρόμοια συνταγή πέτυχε το 0-2 στο 12’, «χτυπώντας» από αέρος με τον Πακετά έπειτα από πλαγιοκόπηση του Κουφάλ. Ο Ράις έχοντας την ψυχολογία στα ύψη από την γκολάρα που πέτυχε κόντρα στη Γάνδη, βρήκε ξανά δίχτυα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ.

Δίχως να αγχωθεί καθόλου, η ομάδα του Μόγες προστάτεψε το ισχυρό προβάδισμά της στο β’ μέρος, φτάνοντας και σε 4ο τέρμα στο 72’ με τον Φορνάλς να σκοράρει από κοντά, με «χτύπημα» αλά… σκορπιός. Σφράγισε με αυτόν τον τρόπο το δεύτερο διαδοχικό «διπλό» στο πρωτάθλημα, για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο του 2022.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ (69’ Μανκιγιο), Μπερν, Σερ (75’ Λασέλς), Μπότμαν, Μέρφι (66’ Αλμιρόν), Γουίλοκ, Γκιμαράες (70’ Γκόρντον), Λόνγκσταφ, Ζοέλιντον, Ισάκ (66’ Γουίλσον)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς (46’ Φόστερ), Ντάιερ, Ρομέρο, Πόρο, Πέρισιτς, Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Σαρ (23’ Σάντσες), Κουλουσέβσκι (72’ Ντανζουμά), Σον (83' Ριτσάρλισον), Κέιν