«Πέταξε» προς την σωτηρία η Μπράιτον, έμπλεξε η Νιουκάστλ

Eπιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 3-0 και πήρε ανάσα, βυθίζοντας παράλληλα την αντίπαλό της στη βαθμολογία

Το ντέρμπι σωτηρίας ανάμεσα σε Μπράιτον και Νιουκάστλ βάφτηκε... μπλε, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 3-0 της ομάδας του Στιβ Μπρους και να κάνουν μεγάλο βήμα για την παραμονή στην Premier League.

Οι «γλάροι» άνοιξαν το σκορ με ωραίο συρτό σουτ του Τροσάρ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γουέλμπεκ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με εντυπωσιακή προσπάθεια έξω από την περιοχή στο 51’.

Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Μοπέ στο 68ο λεπτό, με τους «γλάρους» να ξεφεύγουν έτσι στο +6 από την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Οι ηττημένοι από την άλλη, έμειναν στο +2 από την 18η Φούλαμ και εξακολουθούν να ανησυχούν για το μέλλον τους στην κατηγορία.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής:

Τρίτη (2/3)

Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 4-1 (15' αυτ. Ντεντόκερ, 80', 90'+3' Ζεσούς, 90' Μαχρέζ - 61' Κόαντι)