«Πάτησε» την αδιόρθωτη Γιουνάιτεντ και εδραιώθηκε στην εξάδα η Νιούκαστλ!

Με σκόρερ τον Άντονι Γκόρντον, η Νιούκαστλ κατόρθωσε να νικήσει την τραγική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

«Μεγάλη» Νιούκαστλ πάτησε γερά στην εξάδα της Premier League!

Οι «καρακάξες» νίκησαν με σκορ 1-0 τη θλιβερή Γιουνάιτεντ, την ξεπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα και τη... βύθισαν ακόμη πιο βαθιά στην εσωστρέφεια, σπάζοντας το σερί τριών νικών που έτρεχε στην Premier League!

Η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό, όταν ο Γκαρνάτσο βρέθηκε απέναντι από τον Πόουπ, ο οποίος όμως είχε απάντηση και κράτησε το «μηδέν». Αυτή ήταν και μία από τις λιγοστές ευκαιρίες των φιλοξενούμεων, που έκαναν τελικές με το «σταγονόμετρο».

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 17' με εντυπωσιακό σουτ του Αλμιρόν που έδιωξε ο Ονάνα, ενώ στο 20' ο Ίσακ πήρε... ριμπάουντ και εκτέλεσε υπό καλές προϋποθέσεις, ωστόσο η μπάλα βρήκε στα σώματα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε πάντως στο 39ο λεπτό, με μακρινή σουτάρα του Τρίπιερ να «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, από νωρίς οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά ώστε να πιέσουν για το γκολ. Τελικά, μετά από μια μικρή απειλή με τον Ζοέλιντον, στο 56' η Νιούκαστλ πήρε το προβάδισμα, χάρη σε εύκολο τελείωμα του Άντονι Γκόρντον μετά την εξαιρετική ασίστ του Τρίπιερ.

Παρόλο που θα περίμενε κανείς η Γιουνάιτεντ να πιέσει για την ισοφάριση, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ δυσκολευόταν να βρει τελικές, ενώ΄απειλήθηκε κιόλας, καθώς ο Μάιλι στο 79' βρέθηκε αμαρκάριστος εντός περιοχής, όμως το σουτ του βρήκε πάνω σε σώματα. Στο 83', η Μάντσεστερ κέρδισε το πρώτο της κόρνερ στο ματς, ενώ λίγο αργότερα ο Πόουπ αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή. Ο Άντονι βρήκε δίχτυα στο 90' αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ, και το ματς ολοκληρώθηκε με νίκη των γηπεδούχων.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Τελευταία Ενημέρωση