Οι στόχοι τους επιτεύχθησαν

Στο «Σαιντ Τζέημς Πάρκ» η Νιούκαστλ μετά την εξασφάλιση της παραμονής της υποδέχεται την πρωταθλήτρια Σίτι

Στο «Σαιντ Τζέημς Πάρκ» η Νιούκαστλ μετά την εξασφάλιση της παραμονής της υποδέχεται την πρωταθλήτρια Σίτι σ' ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

1817: Newcastle United FC - Manchester City FC 22:00 («St. James' Park»)

Νιούκαστλ: Παρουσιάζοντας εξαιρετική εμφάνιση την περασμένη Παρασκευή (7/5) διέλυσε με 4-2 τη Λέστερ μέσα στο «King Power Stadium». Στο 22' ο Γουίλοκ άνοιξε το σκορ για τις «καρακάξες», με τον Ντάμετ να κλείνει το ημίχρονο με ακόμη ένα γκολ στο 34'. Στην επανάληψη ακολούθησαν ακόμη δύο από τον Γουίλσον (64', 73'), με τη Λέστερ απλά να μειώνει σε 2-4 στο 80' και 87'. Μ' αυτή της τη νίκη η Νιούκαστλ επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο αγωνιστικές, ενώ εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Πρέμιερ Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτίει τιμωρία ο Σερ (στόπερ), ενώ εκτός λόγω τραυματισμού έμεινε ο πρώτος σκόρερ, Κ. Γουίλσον (επιθετικός) που χωρίς αυτόν η Νιούκαστλ δεν έχει κερδίσει σε κανένα της παιχνίδι. Επίσης εκτός παραμένουν οι Ντάρλοου (τερματοφύλακας), Λασέλς (στόπερ), Χέιντεν (χαφ) και Φρέιζερ (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντουμπράβκα, Κραφτ, Φερνάντες, Ντάμετ, Μέρφι, Γουίλοκ, Σέλβι, Ρίτσι, Σεν-Μαξιμέν, Αλμιρόν, Ζοέλιντον.

Μάντσεστερ Σίτι: Την εντός έδρας ήττα 1-2 με ανατροπή από τη Τσέλσι γνώρισε στον τελευταίο της αγώνα η Μάντσεστερ Σίτι. Κατάφερε να προηγηθεί στο 44' με το γκολ του Στέρλινγκ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αγουέρο απώλεσε πέναλτι. Έτσι οι «μπλε» του Λονδίνου βρήκαν την ευκαιρία, αρχικά στο 63' να ισοφαρίσουν και στο 90+2 να πάρουν το τρίποντο. Λίγες ημέρες αργότερα η ήττα (1-2) της συμπολίτιδας Γιουνάιτεντ από τη Λέστερ, έδωσε στη Σίτι και μαθηματικά το φετινό τίτλο. Πλέον έχουν απομείνει ακόμη δύο παιχνίδια μέχρι το φινάλε, όμως μετά την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα άρχισε από τώρα να σκέφτεται τον τελικό της 29ης Μαϊου με τη Τσέλσι για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Εξέτισε από την τιμωρία και επιστρέφει ο Στόουνς (στόπερ), ενώ εκτός για να προφυλαχθεί έμεινε ο Ντε Μπρόινε (χαφ), ο οποίος έχει κάποιες ενοχλήσεις.

Πιθανή ενδεκάδα: Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Λαπόρτ, Μεντί, Ρόντρι, Μπ. Σίλβα, Γκουντογκάν, Φ. Τόρες, Στέρλινγκ, Αγουέρο.

Προϊστορία: Στις τελευταίες εννέα εντός έδρας αναμετρήσεις της με τη Μάντσεστερ Σίτι, η Νιούκαστλ μετράει μόλις μία νίκη, με τους «πολίτες» να υπερέχουν με έξι. Επίσης άλλες δύο φορές οι δύο ομάδας αναδείχθηκαν ισόπαλες.