Καθάρισε η «χρυσή» αλλαγή για τη Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ κέρδισε με 2-1 τη Γουέστ Μπρομ χάρις σε γκολ του Γκέιλ που είχε μπει στο ματς ως αλλαγή

Μεγάλη νίκη με 2-1 για τη Νιούκαστλ που επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Μπρομ.

Στα 19 κιόλας δευτερόλεπτα, ο Ιβάνοβιτς έκανε λάθος, ο Ζοέλιντον άνοιξε δεξιά στον Αλμιρόν που πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Στο 16ο λεπτό το σουτ του Αλμιρόν πέρασε μόλις έξω ενώ στο 26’ ο άσος της Νιούκαστλ έπιασε νέο σουτ που βρήκε τον Τζόνστον σε ετοιμότητα.

Στο 32ο λεπτό ο Τζόνστον πρόλαβε σωτήρια τον Ζοέλιντον, ενώ στο 43’ ο Γκάλαχερ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε για λίγο.

H Γουέστ Μπρομ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 50’ μετά από γύρισμα του Φίλιπς από αριστερά, ο Φούρλονγκ με όμορφο σουτ στην κίνηση, έγραψε το 1-1.

Στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Γκέιλ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Φίλιπς έσωσε στη γραμμή και στο 82’ ο Γκέιλ με νέα κεφαλιά έκανε το 2-1.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντάρλοου, Κραφτ (80’ Μέρφι), Κλαρκ, Σέλβεϊ, Λιούις (69’ Γκέιλ), Ρίτσι, Χέιντεν Αλμιρόν (86’ Γεντλιν), Λόνγκσταφ, Γουΐλσον, Ζοέλιντον

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Ιβάνοβιτς, Ο’Σέι, Ατζαγί, Φούρλονγκ, Φίλιπς, Σόγιερς, Κροβίνοβιτς, Γκάλαχερ (80’ Γκροσίτσκι), Ρόμπινσον (46’ Γκιμπς), Γκραντ (46’ Όστιν)

Πηγή: aek365.gr

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Τελευταία Ενημέρωση