Έβγαλε χαρακτήρα και επέστρεψε στις νίκες η Νιούκαστλ!

H Νιούκαστλ χρειάστηκε ένα πέναλτι του Γουίλσον για να λυγίσει την Μπρέντφορντ

Τα χρειάστηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες η Νιούκαστλ! Η ομάδα του Έντι Χάου λύγισε με 1-0 την Μπρέντφορντ και πανηγύρισε το δεύτερό της τρίποντο στην Premier League, αφήνοντας πίσω της τις τρεις διαδοχικές ήττες.

Την ίδια ώρα, οι «μέλισσες» γνώρισαν την παρθενική τους ήττα στη φετινή σεζόν, έχοντας μέχρι και το ματς στο «St James Park» 1 νίκη και 3 ισοπαλίες.

Παιχνίδι με μπόλικη σκοπιμότητα από τις δύο ομάδες, με τη Νιούκαστλ να γνωρίζει πως δεν την παίρνει να κάνει άλλη μια ήττα και η Μπρέντφορντ να… συνηθίζει να παίζει κλειστά και να χτυπάει στην κόντρα. Κάπως έτσι, το θέαμα στο πρώτο μέρος ήταν φτωχό, με την καλύτερη στιγμή να έρχεται στο 28’ όταν ο Φλέκεν έβγαλε την κεφαλιά του Γκιμαράες.

Καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο σε ρυθμό και φάσεις, με τον Γουίλσον στο 56’ να βρίσκει δίχτυα, αλλά το τέρμα του να μην μετράει. Τελικά, λίγα λεπτά αργότερα ο φορ της Νιούκαστλ πήρε το αίμα του πίσω, αφού μετουσίωσε σε γκολ το κερδισμένο πέναλτι για το 1-0 στο 64ο λεπτό.

Λίγα λεπτά μετά ο Πόουσον έδειξε ξανά άσπρη βούλα για τους γηπεδούχους για χέρι του Εμπεουμό, αλλά μετά το τσεκάρισμα στο VAR άλλαξε απόφαση. Με τη Νιούκαστλ εν τέλει να κρατάει τη μεγάλη νίκη και να παίρνει ψυχολογία ενόψει της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League, όπου κοντράρεται με τη Μίλαν.