Άλμα παραμονής η Νιούκαστλ

Έχασε έδαφος στην μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ η Γουέστ Χαμ

Οι «καρακάξες» κέρδισαν με 3-2 τη Γουέστ Χαμ κι έκαναν άλμα παραμονής, τραβώντας ταυτόχρονα το… «σεντόνι» από τους αντιπάλους τους.

Η Νιούκαστλ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα τραγικά λάθη στην άμυνα της Γουέστ Χαμ, κέρδισε με 3-2 κι έκανε αποφασιστικό άλμα παραμονής. Κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας πλέον τα «σφυριά», που είδαν και τον Λίνγκαρντ να αποχωρεί τραυματίας στο 87ο λεπτό.

Στο 6ο λεπτό ο Φαμπιάνσκι έχασε την μπάλα μετά από κόρνερ αλλά ο Ογκμπόνα έσωσε στη γραμμή και στο 14’ ο Πολωνός είπε όχι σε συρτό σουτ του Μέρφι.

Τελικά στο 36ο λεπτό ο Σεν Μαξιμέν έκανε ένα αδύναμο σουτ, οι Ντιόπ και Φαμπιάνσκι δε συνεννοήθηκαν και ο πρώτος πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Ντόουσον με 2η κίτρινη για φάουλ στον Ζοέλιντον.

Μάλιστα στο 43’ μετά από κόρνερ του Ρίτσι, ο Φαμπιάνσκι έχασε ξανά την μπάλα και ο Ζοέλιντον εξ επαφής πλάσαρε για το 2-0.

Στο 60ο λεπτό η κεφαλιά του Ογκμπόνα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 66’ ο Ντουμπράβκα έσωσε μετά από σκαστή κεφαλιά του Τσουφάλ.

Τελικά στο 73ο λεπτό μετά από γέμισμα του Μπόουεν από δεξιά ο Ντιόπ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά και μάλιστα στο 77’ ο Κλαρκ έκανε χαζό πέναλτι με το χέρι και ο Λίνγκαρντ το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-2.

Στο 82ο λεπτό ο Τζόνσον έσωσε πάνω στη γραμμή μετά από σουτ του Μέρφι αλλά στο 83’ ο Γουΐλοκ με κεφαλιά έκανε το 3-2.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Φερνάντες, Κλαρκ, Ρίτσι, Ντάμετ Μέρφι, Σέλβεϊ, Αλμιρόν, Λόνγκσταφ (81’ Γουΐλοκ), Ζοέλιντον (90+7' Κάρολ), Σεν Μαξιμέν (64’ Γουΐλσον)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ντιόπ, Ογκμπόνα, Ντόουσον, Τζόνσον (90+5' Φρέντερικς), Τσουφάλ, Νόουμπλ (75’ Μπενραχμά), Σούτσεκ, Φορνάλς, Μπόουεν, Λίνγκαρντ (87’ Λανσίνι)

Πηγή: aek365.org