Με πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη έσωσε τον βαθμό κόντρα στη Νιούκαστλ η Νόριτς!

Έσωσε την παρτίδα

Χωρίς νικητή, αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γιαννούλη ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ουραγών της Premier League για την 14η αγωνιστική, ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Νόριτς (1-1) στο «St James' Park».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τα «καναρίνια» τα οποία είχαν στην αρχική ενδεκάδα τον Χρήστο Τζόλη (αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο), όταν μόλις στο 9ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω της απευθείας αποβολής του Κλαρκ.

Παρά το καλό του ημίχρονο και τις θετικές ενέργειες του Τζόλη, η Νόριτς δεν μπόρεσε να βρει το γκολ. Αντιθέτως, οι «καρακάξες» ήταν εκείνες που κόντρα στη ροή του αγώνα κέρδισαν πέναλτι στο 61ο λεπτό, με τον Γουίλσον να ανοίγει το σκορ από τα έντεκα βήματα.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 79ο λεπτό, όταν ο Γιαννούλης, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο έξι λεπτά νωρίτερα, βρήκε τον Πούκι, με τον «κεραυνό» του Φινλανδού να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Αποτέλεσμα με το οποίο η Νόριτς ανέβηκε στη 18η θέση και τους 10 πόντους, αφήνοντας τη Νιούκαστλ στην τελευταία θέση και χωρίς νίκη μετά από 14 αγωνιστικές (7β.).