Ξέσπασε με τεσσάρα (vid)

Οι «πολίτες» πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Μπέρνλι

Στις νίκες επέστρεψε η Σίτι, που πέρασε με 4-1 από την έδρα της Μπέρνλι χάρη σε τέσσερα πανέμορφα γκολ.

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Οταμέντι έδιωξε μετά από εκτέλεση φάουλ του Γουντ ενώ στο 12’ ο Πόουπ είπε όχι μετά από σουτ του Ντε Μπρόινε και στο 24’ ο Ζέσους βρέθηκε στα αριστερά και με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ, έκανε το 0-1.

Στο 33ο λεπτό ο Στέρλινγκ πλάσαρε στην κίνηση με τον Πόουπ να σώζει με τα πόδια, ενώ στο 36’ ο κίπερ της Μπέρνλι είπε όχι και σε σουτ του Ντε Μπρόινε. Στο 42’ το σου του Μι κόντραρε πάνω σε συμπαίκτη του ενώ στο 43’ ο ο Πόουπ έσωσε και πάλι με τα πόδια μετά από σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Η Σίτι πίεσε και στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα σέντραρε από δεξιά και ο Ζέσους πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Μπέρνλι και τελείωσε όμορφα τη φάση με πλασέ φια το 0-2. Στο 55’ ο Ζέσους ξέφυγε από τον Ταρκόβσκι αλλά αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 68’ ο Ρόδρι με ξερό σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 0-3.

Στο 87ο λεπτό ο Μαχρέζ με όμορφο συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-4 και στο 90’ η Μπέρνλι μείωσε σε 1-4 με κοντινό πλασέ του Μπρέιντι.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Πίτερς, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Μι, Κορκ, Ντρινκγουότερ (59’ Μπαρνς), ΜακΝέιλ (75’ Μπρέιντι), Λένον, Γουντ (59’ Ροντρίγκες)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ανχελίνο, Οταμέντι, Φερναντίνιο (85’ Έρικ Γκαρσία), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Νταβίντ Σίλβα, Ντε Μπρόινε (80’ Φόντεν), Στέρλινγκ (72’ Μαχρέζ), Ζέσους