Τριάρα της Σίτι σε βάρος της Άρσεναλ

«Κρέμασε» την ομάδα του ο Νταβίντ Λουίζ

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Σίτι στο restart της Premier League, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να νικά την Άρσεναλ με 3-0, έχοντας ως «12ο παίκτη» τον Νταβίντ Λουίζ που έκανε γκέλα, υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε κιόλας!

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Λένο έδιωξε δύσκολα το όμορφο φάουλ του Ντε Μπρόινε, ενώ στο 26’ ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Η Άρσεναλ είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές ως το 23’ καθώς αποχώρησαν οι Τζάκα και Μαρί.

Στο 34’ ο Λένο είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Στέρλινγκ όπως έκανε και στο 37’σε κοντινό πλασέ του Μαχρέζ ενώ στο 38’ ο Ντε Μπρόινε έδωσε κάθετα στον Στέρλινγκ που πλάσαρε άστοχα. από ιδανική θέση. Και στο 45+2’ ο Γουόκερ έκανε τη σέντρα ο Λουίζ έχασε τη φάση και ο Στέρλινγκ από κοντά έγραψε το 1-0.

Με την έναρξη του β’ μέρους, στο 47’ ο Λουίζ έκανε πέναλτι στον Μαχρέζ, αποβλήθηκε και ο Ντε Μπρόινε έγραψε το 2-0 από τα 11 μέτρα.

Στο 72ο λεπτό το σουτ του Γκιντογκάν κόντραρε σε σώματα ενώ στο 81’ ο Έντερσον συγκρούστηκε με τον Γκαρσία, που χρειάστηκε να βγει από το ματς με φορείο και οξυγόνο.

Στο 90+3’ η Σίτι βγήκες στην κόντρα, ο Αγουέρο πλάσαρε στο δοκάρι και ο Φόντεν σε κενό τέρμα έγραψε το 3-0. Στο 90+5’ ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε την κίνηση από δεξιά αλλά αστόχησε ενώ στο 90+6' ο Αγουέρο έχασε απίθανη ευκαιρία, ενώ ήταν μόνος με τον Λένο.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Μεντί, Έρικ Γκαρσία, Λαπόρτ (80’ Φερναντίνιο), Νταβίν Σίλβα (65’ Φόντεν), Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε (80’ Ρόδρι), Μαχρέζ (65’ Μπερνάρντο Σίλβα), Στέρλινγκ, Ζέσους (80’ Αγουέρο)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Πάμπλο Μαρί (23’ Νταβίντ Λουίζ), Τίρνεϊ, Τζάκα (7’ Θεμπάγιος), Γουΐλοκ (67’ Νέλσον), Γκουεντουζί (67’ Μέιτλαντ Νάιλς), Σακά, Ενκετιά (67’ Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ.

Πηγή: aek365.org