Προπόνηση στο Λονδίνο για Σίτι(vid)

Με φοβερό Ντε Μπρούινε, καθάρισε την Άρσεναλ

Ούτε ο Πεπ Γκουαρντιόλα δεν θα περίμενε τέτοιον… ξεκούραστο περίπατο της Μάντσεστερ Σίτι στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Άρσεναλ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «πολίτες» με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Ντε Μπρόινε (δύο γκολ και μία ασίστ), κέρδισε 3-0 (από το πρώτο ημίχρονο) τους Λονδρέζους και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Από τη μία, εκμεταλλεύτηκε την «γκέλα» της Λέστερ (1-1 με Νόριτς) και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από τις «αλεπούδες». Ωστόσο, από την άλλη, παραμένει στην 3η θέση και στο -14 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Από την πλευρά της, η Άρσεναλ, η οποία έμεινε για 5ο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη, ούσα στην 9η θέση, συνεχίζει να είναι στο -7 από την 4άδα και τη Τσέλσι.

Στα του ματς, όποιος έβλεπε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς να έχει εικόνα του αγώνα, θα έφτανε -και με το δίκιο του- στο συμπέρασμα ότι οι πολίτες «πάτησαν» τους γηπεδούχους. Κι όμως…

Η Σίτι ούσα άκρως αποτελεσματική έκανε γκολ τις τρεις από τις τέσσερις τελικές που δημιούργησε, με την τέταρτη να καταλήγει στο δοκάρι.

Αρχικά, ο Κέβιν Ντε Μπρόινε μέσω… πλασεδάρας άνοιξε το σκορ με το «καλημέρα» (2’). Ο ίδιος παίκτης 13’ λεπτά αργότερα εισήλθε στην περιοχή και με πολύ ωραία παράλληλη συρτή σέντρα βρήκε τον Στέρλινγκ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 για τους «πολίτες».

Η Άρσεναλ προσπαθούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, δίχως όμως αποτέλεσμα. Αντίθετα, στο 40’ είδε τον Ντε Μπρόινε να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Βέλγος χαφ, μάλιστα, είχε την ευκαιρία να σημειώσει χατ-τρικ ύστερα από τρία λεπτά, όμως, η βολίδα που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι (μετά από πολύ ωραία επέμβαση του Λένο).

Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι έλεγχε τον ρυθμό, ο οποίος η αλήθεια είναι πως έπεσε. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά έδειχναν να μην πολυπιστεύουν στην ανατροπή. Η κορυφαία στιγμή άνηκε στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, η οποία θα μπορούσε να προηγηθεί με 4-0 στο 62’, αλλά ο Λένο είπε «όχι» σε τετ-α-τετ με τον Γκάμπριελ Ζεσούς. Τα τελευταία λεπτά ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος.