Πέρασε άνετα από το Γουότφορντ παραμένοντας στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι!

Πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Γκουαρδιόλα, ο Σίλβα ο οποίος σκόραρε εις διπλούν

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία από την έδρα της Γουότφορντ (1-3), ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή της Premier League και στο +1 από τη δεύτερη Λίβερπουλ.

Καμία διάθεση να μπλέξει σε περιπέτειες και να δώσει δικαιώματα στους διώκτες της δεν είχε το βράδυ του Σαββάτου (04/12) η Μάντσεστερ Σίτι, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να περνάει με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Γουότφορντ (1-3) παραμένοντας έτσι στην κορυφή της Premier League!

Οι «πολίτες» κυριάρχησαν πλήρως στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ», ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 26 τελικές, εκ των οποίων οι 13 στον στόχο, αλλά και με το εντυπωσιακό 78%-22% κατοχής μπάλας!

Το σκορ άνοιξε ο Στέρλινγκ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, όντας ξεχασμένος από την άμυνα των γηπεδούχων. Το 2-0 ήρθε στο 31ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα του Σίλβα από εξαιρετικά δύσκολη γωνία.

Ο 27χρονος Πορτογάλος μάλιστα ήταν εκείνος που στο 63ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με μαγικό πλασέ στην απέναντι γωνία έπειτα από άδειασμα του αντιπάλου του!

Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι «σφήκες», που παρέμειναν στη 17η θέση και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ στο 74ο λεπτό με τέρμα του Ερνάντεζ.