Λύγισε την Μπράιτον η Σίτι (vid)

Επέστρεψε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή

Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για τη Μάντσεστερ Σίτι! Σε ένα εξαιρετικό ματς, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε 2-1 της αντιπαλου της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, Μπράιτον.

Με δέκα τελείωσαν το ματς οι «σίτιζενς» αφού αποβλήθηκε στο φινάλε ο Ακάντζι, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ασφυκτικά αλλά να μην βρίσκουν το γκολ της ισοφάρισης και να γνωρίζουν την ήττα.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Σίτι μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντοκού έφτιαξε το 1-0 του Άλβαρες. Για να έρθει στο 19’ ο Χάαλαντ να βρει δίχτυα για 9η φορά στο φετινό πρωτάθλημα και να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Μάντσεστερ, με το 2-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Σίτι χαλάρωσε στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα η Μπράιτον να αρχίσει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Μία από τις αλλαγές του Ντε Τζέρμπι, ο Άνσου Φάτι βρήκε δίχτυα στο 73’ και συγκεκριμένα επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για να μειώσει σε 2-1 και να αγχώσει τους πρωταθλητές Αγγλίας. Οι «γλάροι» ανέβηκαν και άλλο στο παιχνίδι, πίεζαν ασφυκτικά, ενώ ο Ακάντζι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Ωστόσο, τα λιγοστά λεπτά που απέμεναν δεν απέφεραν κάτι για τους φιλοξενούμενους.

Η Νότιγχαμ έκανε… χαρακίρι αφού βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά δέχτηκε δύο γκολ στο φινάλε και «χάρισε» τον βαθμό στη Λούτον (2-2). Η Φόρεστ είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουντ, ο οποίος σκόραρε δις (48’, 76’) και έδειξε να οδηγεί τους γηπεδούχους σε μια μεγάλη νίκη. Παρόλα αυτά, ο Ογκμπένε στο 83’ μείωσε στο σκορ και ο Αντεμπάγιο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων… ξέρανε την ομάδα του Στιβ Κούπερ.

Ευρεία νίκη για τη Νιούκαστλ, η οποία σάρωσε με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας και ανεβαίνει βαθμολογικά, ενώ σπουδαίο τρίποντο πήρε η Γουλβς στην έδρα της Μπόρνμουθ (1-2), όπως και η Μπρέντφορντ επί της Μπέρνλι (3-0).