Λείπει ο Ρόντρι, διαλύεται η Μάντσεστερ Σίτι

Πληρώνει τις απουσίες βασικών στελεχών της

Είναι εμφανές πια πως η Μάντσεστερ Σίτι διανύει μια αρκετά δύσκολη αγωνιστική περίοδο. Τις τελευταίες εβδομάδες, οι πρωταθλητές Αγγλίας και Ευρώπης αφήνουν συνεχώς βαθμούς μένοντας πλέον στο -6 από τη κορυφή της Premier League και την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Το βράδυ της Τετάρτης, οι «Πολίτες» απογοήτευσαν το κοινό τους με την εμφάνισή τους στο Βίλα Παρκ, γνωρίζοντας την ήττα – με κάτω τα χέρια – από την εξαιρετική Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι με 1-0.

Δεν είναι μόνο η ήττα που «πονάει» τους οπαδούς της Σίτι στον χθεσινό αγώνα με τους «Χωριάτες». Είναι πολύ περισσότερο η κάκιστη εικόνα, μια ομάδα που έμεινε στο μηδέν επιθετικά κάνοντας έχοντας μόνο δύο ευκαιρίες για γκολ σε ολόκληρο 90λεπτο. Μια διπλή φάση στο 10ο λεπτό του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ και τον Εμιλιάνο Μαρτίνες από πλευράς Βίλα. Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του αγώνα… το απόλυτο τίποτα.

Η απουσία του Ρόντρι κοστίζει ακριβά στην Μάντσεστερ Σίτι

Οι «Πολίτες» δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κινδύνους. Η Άστον Βίλα μπλόκαρε όλα τα ατού της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα δείχνοντας σε όλους πως υπάρχει τρόπος να νικήσει κανείς την… ανίκητη Σίτι. Από πλευράς τους πάντως οι «Πολίτες» δεν μπορούν να παραβλέψουν τις σημαντικές τους απουσίες. Σπουδαιότερη όλων αυτή του Ρόντρι.

Ο Ισπανός μέσος έχει αποδειχθεί πολλάκις πως είναι το Α και το Ω στην κυκλοφορία της μπάλας για την Μάντσεστερ Σίτι. Χωρίς αυτόν δεν υπάρχει καμία ηρεμία. Αυτό δε φάνηκε μόνο στο χθεσινό παιχνίδι αλλά και στα προηγούμενα που ολοκληρώθηκαν με ήττα για τους «Πολίτες». Είναι χαρακτηριστικό το στατιστικό. Όποτε λείπει ο Ρόντρι η Μάντσεστερ Σίτι έχει πρόβλημα, ειδικά όταν μιλάμε για αντιπάλους που μπορούν να την κοντράρουν. Πέντε ήττες μετρά η Σίτι τη φετινή σεζόν, πέντε παιχνίδια στα οποία απουσίαζε ο Ισπανός μέσος. Ήττα με Νιούκαστλ, με Γουλβς, με Άστον Βίλα και δύο από την Άρσεναλ…

Πηγή: sportsking.gr