Η Σίτι «κλείνει» κάθε σπίτι!

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε εύκολα από την έδρα της Φούλαμ με 3-0, πετυχαίνοντας παράλληλα και την 8η διαδοχική εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο γκολ, με τους «πολίτες» να πιέζουν τους γηπεδούχους, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν το αμυντικό τείχος της Φούλαμ και να ξεκινάνε το ξεκινάνε το δεύτερο μέρος από την ίδια αφετηρία.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47ο λεπτό ο Στόουνς με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρόδρι. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί και μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Φούλαμ, ο Ζεσούς πέρασε και τον τερματοφύλακα και διπλασίασε τα τέρματα για την Σίτι στο 56ο λεπτό.

Στο 60’ ο Σέρχιο Αγουέρο έβαλε το τρίτο γκολ για τους «πολίτες» από την άσπρη βούλα, παράβαση την οποία κέρδισε ο Τόρες από τον Ανταραμπιόγιο. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αγουέρο με τη Σίτι μετά από 14 μήνες.

Κάπως έτσι πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα από τη Γιουνάιτεντ και δείχνει πως αφήνει πίσω της τις απώλειες βαθμών, κάνοντας ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.