Η Σίτι δεν… πτοείται!

Ακόμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα η ομάδα του Γκουαρντιόλα

Δεν… μασάει η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «Πολίτες» άφησαν πίσω τον αποκλεισμό από το FA Cup με το 1-0 από την Τσέλσι, αλλά και το 2-1 από τη Λιντς και περνώντας με 2-1 από την έδρα της Άστον Βίλα έκαναν ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά με δύο τέρματα πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα την κατάσταση. Ο Στόουνς αποβλήθηκε στο 44’ για εγκληματικό φάουλ, ενώ με δέκα έμειναν και οι «χωριάτες» στο 57’ λόγω δύο κίτρινων που δέχθηκε ο Κας μέσα σε ένα τετράλεπτο.

Η Άστον Βίλα πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κόντρα στους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος, αφού βρήκε δίχτυα στα 20’’ μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα με τον ΜακΓκιν να πλασάρει τον Έντερσον από κοντά μετά τη σέντρα του Γουότκινς. Ωστόσο, δεν χρειάστηκε περισσότερο από ένα ημίχρονο, το οποίο είχε ολόκληρο μπροστά της, ώστε να ανατρέψει την κατάσταση η ομάδα του Γκουαρντιόλα. Έπειτα από κυκλοφορία της μπάλας αλά… Σίτι, η Μπερνάντο Σίλβα έστρωσε για τον Φόντεν που βρήκε δίχτυα από κοντά στο 22ο λεπτό. Επιβεβαιώνοντας ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Πορτογάλος έβγαλε ακόμη μια ασίστ στο 40’. Αυτήν τη φορά για το κεφάλι του Ρόδρι που πρόλαβε την κακή έξοδο του Μαρτίνες και έκανε το 1-2.

Η Σίτι δεν κοίταξε άλλο πίσω, δεν επηρεάστηκε ιδιαίτερα από την κόκκινη και σφράγισε ακόμη μια νίκη που τη φέρνει πιο κοντά στον τίτλο.