Η μυθική Μπράιτον σόκαρε τη Σίτι! (vid)

Αν και έχανε με 0-2, κέρδισε την πρωταθλήτρια!

Εφτάψυχη αποδείχθηκε η Μπράιτον, η οποία παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με 2-0 από την πρωταθλήτρια Σίτι, εντούτοις κατάφερε και έφτασε σε μια επική ανατροπή με τρία γκολ από το 50' και μετά.

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στη φετινή Premier League πραγματοποίησε η Μπράιτον, φέρνοντας τούμπα το ματς επί της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι (3-2) και ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 στο 48'!

Οι «πολίτες» δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, με την αποβολή του Κανσέλο από το 10' με απευθείας κόκκινη κάρτα να παίζει τελικώς σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα και να επιτρέπει στους «γλάρους» να φτάσουν σε μια από τις πιο επικές ανατροπές στην ιστορία τους! Έτσι, έβαλαν τέλος στο εντυπωσιακό ρεκόρ της Σίτι με δώδεκα διαδοχικές εκτός έδρας νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα, καθώς μόλις στα πρώτα... 107 δευτερόλεπτα, ο Γκουντογκάν άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Μαχρέζ.

Οκτώ λεπτά αργότερα όμως άλλαξαν οι ισορροπίες στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες λόγω της ανόητης αντίδρασης του Κανσέλο, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να αποβάλλει τελικώς τον Πορτογάλο μπακ.

Εξέλιξη που πάντως δεν φάνηκε να επηρεάζει τη Σίτι, η οποία «χτύπησε» και πάλι σε κομβικό σημείο του αγώνα, αυτή τη φορά με το απίστευτο σόου του Φόντεν στο 48'. Ο 20χρονος άσος πήρε την μπάλα λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή, διένυσε ταχύτατα το μισό γήπεδο και πλάσαρε ιδανικά από δύσκολη γωνία για το 0-2 των «μπλε»!

Κάπου εκεί όμως που οι περισσότεροι θα... λύγιζαν, η Μπράιτον πήρε μπρος! Συγκεκριμένα, δύο λεπτά αργότερα ο Λεάντρο Τοσάρ πάτησε την περιοχή της Σίτι και αφού «άδειασε» τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων νίκησε τον Έντερσον για το 1-2, δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 72' με κεφαλιά του Γουέμπστερ.

Η ψυχολογία βρισκόταν στα ύψη για το σύνολο του Γκράχαμ Πότερ, φτάνοντας στην ολική ανατροπή τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπερν, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της Μάντσεστερ Σίτι.