Έσπασε την κατάρα και πέταξε εκτός Κυπέλλου την Τότεναμ!

Ο Άκε σκόραρε, επιτέλους, για τη Μάντσεστερ Σίτι στο νέο γήπεδο της Τότεναμ

Μετά από πέντε ματς χωρίς γκολ στο Tottenham Hotspur Stadium, η Μάντσεστερ Σίτι έσπασε επιτέλους την κατάρα και, νικώντας 1-0 την Τότεναμ με γκολ στο τέλος, πήρε το εισιτήριο για τον 5ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας!

Οι «πολίτες» είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Μπομπ στο 5’ και στη συνέχεια σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες, με το 0-0 να δείχνει για αρκετή ώρα πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα – και θα οδηγήσει σε επαναληπτικό τις δύο ομάδες.

Ωστόσο, στο 88ο λεπτό, ο Ακέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τις διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων για φάουλ στον Βικάριο να μην συγκινούν τον διαιτητή, που έδωσε κανονικά το γκολ!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έσπασε την κατάρα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup.

Νωρίτερα, στο 0-0 έμεινε και η Τσέλσι με την Άστον Βίλα, ενώ ισόπαλο, δίχως τέρματα, ολοκληρώθηκε και το εκτός έδρας ματς της Νότιγχαμ Φόρεστ με την Μπρίστολ Σίτι.

Τέλος, η Σέφιλντ Γουένσντεϊ κράτησε στο 1-1 την Κόβεντρι, που προηγήθηκε μεν με τον Τορπ στο 45’, ωστόσο είδα τον Γκασαμά να ισοφαρίζει στο 84ο λεπτό.

Και τα τρία ζευγάρια που δεν είχαν νικητή, θα οδηγηθούν σε επαναληπτικό στις έδρες των φιλοξενούμενων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση