Έριξαν από τρία Σίτι και Γιουνάιτεντ (vids)

Πέρασαν τα φαβορί στο αγγλικό Λιγκ Καπ

Στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας προκρίθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Μπέρνλι, σε νοκ άουτ παιχνίδι για τον 4ο γύρο. Οι «πολίτες», μετά το σοκ της εντός έδρας ήττας από την Λέστερ για το πρωτάθλημα έδειξαν χαρακτήρα και «καθάρισαν» εύκολα την υπόθεση πρόκριση. Ο Στέρλιντ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στο 35’, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Τον… χορό των γκολ, έκλεισε στο 65’ ο Τόρες.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα αν και άργησε να «σφραγίσει» το εισιτήριο, προκρίθηκε και η έτερη ομάδα του Μάντσεστερ, η Γιουνάιτεντ. Επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Μπράιτο, με τον ΜακΤόμινεϊ στο 44’ να ανοίγει το σκορ. Στην συνέχεια η γηπεδούχος πίεσε ανεπιτυχώς για να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μάτα στο 73’ και τον Πογκμπά επτά λεπτά αργότερα να «σφραγίζει» την πρόκριση.

Τέλος στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον δεν είχε πρόβλημα να πάρει την πρόκριση κόντρα στην Γουέστ Χαμ, επικρατώντας με 4-1. Χατ-τρικ έκανε ο Κάλβερτ-Λιούιν, σκοράροντας στο 11΄στο 78’ και στο 84΄. Η φιλοξενούμενη, είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σντόντγκρας, η Έβερτον πήρε άμεσα «κεφάλι» με 2-1 χάρη στον Ρίτσαρλισον στο 56’.