Επτάψυχη Τότεναμ, ξενέρωσε τη Σίτι (vid)

Ο Κουλουφέσκι της… χάλασε τη «γιορτή» και η Τότεναμ με το 3-3 κράτησε την ομάδα του Γκουαρδιόλα στο -3 από την κορυφή

Την… έκανε στη Σίτι η Τότεναμ! Η ομάδα του Άνχε Ποστέκογλου αποδείχτηκε επτάψυχη και με γκολ λίγο πριν το φινάλε έφυγε με σπουδαίο βαθμό (3-3) από το «Έτιχαντ» για να σπάσει το σερί τριών ηττών που μετρούσε.

Την ίδια ώρα, το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα έμεινε για τρίτο κολλητό ματς χωρίς νίκη και βρίσκεται πλέον στο -3 από την κορυφή, πέφτοντας στην 3η θέση και δείχνει πως έχει αμυντικά ζητήματα τη φετινή σεζόν!

Τρομερό το ματς σε όλη τη διάρκειά του, με την Τότεναμ να παγώνει το «Έτιχαντ» στο 6ο λεπτό με τον Σον μετά την ασίστ του Κουλουσέφσκι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού τρία λεπτά μετά και πάλι ο Κορεάτης σκόραρε, αλλά σε λάθος εστία για το 1-1. Λίγο αργότερα δε και συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό ήταν η σειρά του Φόντεν να βρει δίχτυα για να φέρει… τούμπα το σκορ, για το 2-1 του ημιχρόνου.

«Τρελό» παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος, αφού ο Σον «σέρβιρε» το 2-2 του Λο Σέλσο στο 69’, με την Σίτι να βρίσκει και πάλι απάντηση. Διότι στο 81ο λεπτό ο Χάαλαντ έφτιαξε και ο Γκρίλις σκόραρε για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους «σίτιζενς». Και ενώ όλα έδειχναν πως έχουν κριθεί, η επτάψυχη Τότεναμ κατάφερε να βρει και πάλι την απάντηση, φεύγοντας με σπουδαίο βαθμό από το «Έτιχαντ». Και αυτό γιατί στο 90ο λεπτό, ο Τζόνσον σέντραρε στην αντίπαλη περιοχή και ο Κουλουσέφσκι με κεφαλιά, εκτέλεσε τον Έντερσον για το τελικό 3-3.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το… τρενάκι στη βαθμολογία της Premier League συνεχίζεται αφού η Άρσεναλ προπορεύεται με 33, η Λίβερπουλ έχει 31 και η Σίτι 30, με Άστον Βίλα (29), Τότεναμ (27) και Νιούκαστλ (26) να ακολουθούν.