Στο κυνήγι της Γιουνάιτεντ η Σίτι

Κέρδισε με 1-0 την Μπράιτον και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά τίτλου

Η Σίτι έκανε το καθήκον της, κέρδισε με 1-0 την Μπράιτον και βρέθηκε στην 3η θέση και στο -4 από την κορυφή, έχοντας κι ένα ματς λιγότερο από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ!

Στο 14ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε άλλαξε με τον Γκιντογκάν και βρέθηκε απέναντι στον Σάντσεθ, έκανε και το πλασέ αλλά ο Ισπανός τον νίκησε και στο 19’ το πλασέ του Τροσάρ μέσα από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 24’ και στο 26’ οι Γκιντογκάν και Μαχρέζ από πλάγιες θέσεις δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και στο 30’ η Σίτι κέρδισε έμμεσο φάουλ μέσα στην περιοχή της Μπράιτον αλλά το σουτ του Ντε Μπρόινε, σταμάτησε στα σώματα.

Στο 35’ ο Μπερνάρντο έκοψε σωτήρια προ του Μαχρέζ και στο 41’ ο Σάντσεθ έσωσε μετά από σουτ του Ντε Μπρόινε από τα δεξιά. Και τελικά στο 44ο λεπτό ο Φόντεν με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-0.

Στο 56ο λεπτό ο Έντερσον μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Πρέπερ και στο 58’ ο Μαχρέζ βρέθηκε μόνος με τον Σάντσεθ αλλά πλάσαρε άστοχα. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό η Σίτι έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Σάντσεθ απέκρουσε το σουτ του Γκιντογκάν και στην επαναφορά ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από το πέναλτι αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Στην κόντρα το σουτ του ΜακΆλιστερ έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 62’ μετά από σουτ του Ντε Μπρόινε, ο Πρέπερ έβαλε σωτήρια την προβολή. Στο 65’ ο Σάντσεθ έσωσε μετά από σουτ του Φόντεν, ενώ στο 90+1’ ο Σάντσεθ έκανε πέναλτι στον Ντε Μπρόινε αλλά ο Στέρλινγκ αστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ζιντσένκο, Ντίας, Στόουνς, Κανσέλο, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ (66’ Ζέσους), Ντε Μπρόινε, Φόντεν (82’ Στέρλινγκ)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Γουέμπστερ, Μπερν, Ντανκ, Φέλτμαν, Μπερνάρντο, Πρέπερ (68’ Μαρτς), Γουάιτ, ΜακΆλιστερ, Τάου (68’ Μοπέ), Τροσάρ (86’ Κάντρα)