Έφτασε τα 16 σερί ματς αήττητη στο Champions League η Σίτι

Ισοφάρισε το ρεκόρ του ο Γκουαρδιόλα

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με σκορ 3-1 εκτός έδρας τη Γιουνγκ Μπόις, κάνοντας το 3/3 στον έβδομο όμιλο της διοργάνωσης και... εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση, αφού απέχει πλέον 8 βαθμούς από την τρίτη θέση.

Μάλιστα, αυτό ήταν το 16ο συνεχόμενο ματς χωρίς ήττα για την αγγλική ομάδα στη διοργάνωση. Η τελευταία φορά που δεν κατόρθωσαν οι «πολίτες» να κερδίσουν αγώνα, ήταν στον δεύτερο ημιτελικό της σεζόν 2020-21 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, όταν δύο γκολ του Ροντρίγκο στις καθυστερήσεις έγραψαν το 2-1 για τη «βασίλισσα» στην κανονική διάρκεια, με τελικό σκορ πρόκρισης γι' αυτή το 3-1 στην παράταση.

Πέρα από το γεγονός πως αυτό το σερί είναι, προφανώς, το μεγαλύτερο στην ιστορία της Σίτι, αποτελεί και ισοφάριση του προσωπικού ρεκόρ του Πεπ Γκουαρδιόλα. Συγκεκριμένα, ο Καταλανός τεχνικός είχε κάνει ξανά αήττητο 16 αγώνων στο Champions League όταν ήταν ακόμα στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, από τα νοκ άουτ του 2011 μέχρι αυτά του 2012.

Πλέον, θα έχει την ευκαιρία να κάνει την κορυφαία επίδοση της καριέρας του στην επόμενη αγωνιστική, όταν οι «πολίτες» θα υποδεχθούν τη Γιουνγκ Μπόις.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση