Απίθανος Γκουαρντιόλα: «Ο Χάαλαντ δεν είναι στα καλύτερά του»

Ο Νορβηγός έχει σκοράρει 26 φορές σε 20 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι, Πεπ Γκουαρντιόλα, πιστεύει ότι ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν είναι στα καλύτερά του και μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερος, παρά το γεγονός ότι ο Νορβηγός έγινε ο παίκτης που έφτασε πιο γρήγορα τα 20 γκολ στην ιστορία της Premier League κατά τη νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Λιντς.

Ο Χάαλαντ συνέχισε την απίστευτη φόρμα του στο σκοράρισμα με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο στο Έλαντ Ρόουντ την Τετάρτη (28/12) και έφτασε τα 20 γκολ σε μόλις 14 συμμετοχές – επτά παιχνίδια γρηγορότερα από τον επόμενο.

Ο Νορβηγός διεθνής έχει σκοράρει 26 φορές σε 20 εμφανίσεις υπό τον Γκουαρντιόλα σε όλες τις διοργανώσεις.

«Έχασε ευκαιρίες, ελπίζω να τα πάει καλύτερα», είπε ο Γκουαρντιόλα και συνέχισε: «Αλλά οι αριθμοί είναι εξαιρετικοί, αποτελεί μια απίστευτη απειλή και βρίσκεται πάντα στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι στα καλύτερά του. Είναι θέμα χρόνου. Φυσικά είμαστε ευχαριστημένοι, αλλά αυτός ο μικρός ρυθμός που είχε στην αρχή της σεζόν, τώρα ίσως δυσκολεύεται λίγο, αλλά είναι θέμα χρόνου.

Είμαι ακόμα πολύ ικανοποιημένος, αλλά είχα την αίσθηση ότι στο πρώτο μέρος της σεζόν ήταν πιο οξύς».

Ο Χάαλαντ είχε πολύ χρόνο για να σκεφτεί καθώς η Νορβηγία δεν συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, μια χρονική περίοδο που ο 22χρονος επέμεινε ότι βοήθησε να εντείνει την πείνα του για περισσότερα.

«Ήμουν στο σπίτι, λίγο νευριασμένος που δεν έχω πάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο», είπε στο Amazon. «Φόρτισα τις μπαταρίες μου. Το να βλέπω άλλους ανθρώπους να σκοράρουν για να κερδίσουν παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο με πυροδότησε, με κίνησε και με εκνεύρισε. Είμαι πιο πεινασμένος και πιο έτοιμος από ποτέ».