Απειλεί τον Χάαλαντ ο Βαλένσια

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ βλέπει τον Ένερ Βαλένσια να... πλησιάζει στη μάχη για τον πρώτο σκόρερ στην Ευρώπη.

Στην κορυφή του πίνακα στη μάχη για τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ στην Ευρώπη παραμένει ο Έρλινγκ Χάαλαντ, παρότι δεν σκόραρε στην ήττα της Σίτι από τη Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ (2-1). Ο Νορβηγός φορ με 21 γκολ σε 17 εμφανίσεις είδε την απόσταση να μειώνεται στα έξι γκολ από τον δεύτερο Ένερ Βαλένσια, καθώς ο άσος από τον Ισημερινό σκόραρε τις στο 2-1 της Φενέρμπαχτσε επί της Γκαζιαντέπ.

Το άτυπο «βάθρο», συμπληρώνουν ένας παίκτης που δεν ήταν στο Μουντιάλ 2022, ο Ιάπωνας, Κιόγκο Φουρουχάσι της Σέλτικ, ο οποίος έχει σκοράρει 15 φορές σε 19 αγώνες, αλλά και ο Χάρι Κέιν της Τότεναμ, ο οποίος μετρά επίσης 15 γκολ σε 19 συμμετοχές. Την ίδια παραγωγικότητα (15 τέρματα), έχει και ο Σκωτσέζος, Λόρενς Σάκλαντ, αλλά σε 21 εμφανίσεις με την Χαρτς.

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:
1) Ερλινγκ Χάαλαντ (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 21 γκολ σε 17 αγώνες (1.400 λεπτά)
2) Ενερ Βαλένσια (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός) 15 γκολ σε 15 αγώνες (986 λεπτά)
3) Κιόγκο Φουρουχάσι (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία) 15 γκολ 19 αγώνες (1.231 λεπτά)
4) Χάρι Κέιν (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία) 15 γκολ σε 19 αγώνες (1.698 λεπτά)
5) Λόρενς Σάνκλαντ (27 ετών/Χαρτς/Σκωτία) 15 γκολ 21 αγώνες (1.611 λεπτά)
6) Βλαντίμιρ Σιτσένοφ (26 ετών/Ερενμπουργκ/Ρωσία) 14 γκολ σε 15 αγώνες (1.079 λεπτά)
7) Κουίνσι Πρόμες (31 ετών/Σπαρτάκ Μόσχας/Ολλανδία) 14 γκολ σε 16 αγώνες (1.440 λεπτά)
8) Πολ Ονουάτσου (28 ετών/Γκενκ/Νιγηρία) 14 γκολ 17 αγώνες (1.029 λεπτά)
9) Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών/Μπαρτσελόνα/Πολωνία) 13 γκολ σε 15 αγώνες (1.158 λεπτά)