Τούμπαρε τη Γιουνάιτεντ με «καυτό» Φόντεν η Σίτι!

Η Σίτι έκανε την ανατροπή (3-1) με δύο γκολ του Φόντεν και συνέχισε το κυνήγι της κορυφής!

Αφεντικό του Μάντσεστερ παραμένει η Σίτι!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε με σκορ 3-1 τη Γιουνάιτεντ παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, με αποτέλεσμα να πλησιάσει τη Λίβερπουλ ξανά στον πόντο, αφήνοντας τους «κόκκινους διαβόλους» σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια!

Η Γιουνάιτεντ σόκαρε το «Έτιχαντ» με γκολάρα του Μάρκους Ράσφορντ στο 8', με τη Σίτι να πιέζει αδιανόητα για την ισοφάριση, χάνοντας τα άχαστα χωρίς να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 56', με τρομερή σουτάρα του Φιλ Φόντεν. Η Γιουνάιτεντ, που είχε παρκάρει... πούλμαν από το πρώτο ημίχρονο, δυσκολευόταν να περάσει καλά καλά το κέντρο, με αποτέλεσμα ο Άγγλος επιθετικός να βρει και δεύτερο γκολ στο 80' μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Χουλιάν Άλβαρες. Το τελικό σκορ υπέγραψε στις καθυστερήσεις ο Έρλινγκ Χάαλαντ, μετά από τραγικό λάθος του Σοφιάν Άμραμπατ λίγο αφού μπήκε στο ματς.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με φουλ επιθετικό 3-2-4-1 παρέταξε τη Μάντσεστερ Σίτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Έντερσον υπερασπίστηκε την εστία, ενώ η αμυντική τριάδα απαρτίστηκε από τους Ακέ, Ντίας και Γουόκερ. Στα χαφ έπαιξαν Ρόδρι και Στόουνς, ενώ ως επιτελικοί αγωνίστηκαν οι Ντε Μπρόινε και Φόντεν. Αριστερά έπαιξε ο Ντοκού, δεξιά ο Μπερνάρντο Σίλβα και στην κορυφή της επίθεσης ο Χάαλαντ.

Με 4-3-3 και αμυντική προσήλωση στήθηκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ. Ο Ονάνα ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ στα άκρα έπαιξαν οι Λίντελοφ, Νταλότ και στο κέντρο της άμυνας οι Έβανς και Βαράν. Ο Καζεμίρο αγωνίστηκε στο «6» με τον Μέινου δίπλα του ως κεντρικό χαφ και τον ΜακΤόμινεϊ πιο προωθημένο, ενώ σε ελεύθερο ρόλο πιο μπροστά ήταν οι Γκαρνάτσο, Φερνάντες και στην κορυφή της επίθεσης ο Ράσφορντ.

Η Σίτι μπήκε πιεστικά και είχε την πρώτη καλή στιγμή στα 70 δευτερόλεπτα, όταν ο Φιλ Φόντεν εκτέλεσε εκτός περιοχής, με τον Έβανς να βάζει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας και να διώχνει σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ασκούσαν ασφυκτική πίεση και είχαν ακόμη μια απειλητική στιγμή στο 3’ με τον Στόουνς, που πάτησε περιοχή και ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Καζεμίρο, με τον Βραζιλιάνο να έχει βρει πάντως την μπάλα.

Στο 6’, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γκαρνάτσο έφυγε στην κόντρα και έκανε ένα παράλληλο γύρισμα, το οποίο όμως δεν ήταν καλό με τον Έντερσον να μπλοκάρει. Η πρώτη απειλή έγινε γρήγορα γκολ, καθώς στο 8’ ο Ράσφορντ παρέλαβε την ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες και εκτέλεσε μια «οβίδα» εκτός περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα.

Στο 14’, η σοκαρισμένη Σίτι απείλησε ξανά μετά από κάποια λεπτά αδράνειας. Ο Σίλβα βρήκε τον Φόντεν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ονάνα σε πλάγια θέση και νικήθηκε από τον Καμερουνέζο πορτιέρε. Στο 17’, ήταν η σειρά της Γιουνάιτεντ να γίνει ξανά επικίνδυνη. Ο Ρόδρι γλίστρησε σε κρίσιμο σημείο και ο Ράσφορντ είχε την ευκαιρία να μείνει μόνος του με τον Έντερσον, όμως έχασε τον έλεγχο της μπάλας και ο Γουόκερ τον πρόλαβε.

Το ματς πήγαινε πάνω-κάτω, με τη Σίτι να απαντάει αμέσως, στο 19’, όταν ο Φόντεν έμεινε μόνος του απέναντι από τον Ονάνα, ο οποίος όμως ήταν και πάλι εκεί ώστε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή με τη μόνιμη απειλή του Ράσφορντ, ο οποίος έμεινε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, όμως βρήκε «αέρα» στη δύσκολη εκτέλεση στο 23ο λεπτό.

Η Σίτι κυριαρχούσε στο γήπεδο και είχε συντριπτική κατοχή της μπάλας, απειλώντας ξανά στο 32’με την πρώτη «εμφάνιση» του Χάαλαντ, ο οποίος πήρε αμαρκάριστη κεφαλιά στην περιοχή αλλά την έστειλε ψηλά. Μόλις 1 λεπτό αργότερα, ο Ρόδρι έπιασε μονοκόμματο σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον τρομερό Ονάνα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Το σκηνικό έγινε ακόμη πιο μονότονο στην τελική ευθεία του ημιχρόνου, αφού η Σίτι ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεσή της και απείλησε στο 37’ με ωραία ενέργεια του Ντε Μπρόινε και τελείωμα του Φόντεν που βρήκε στα σώματα. Από εκεί και πέρα, οι «πολίτες» συνέχισαν την πίεσή τους και έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ στο 45’, όταν ο Χάαλαντ έμεινε με κενή εστία μετά την κεφαλιά-πάσα του Φόντεν, όμως κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

Με τον ίδιο τόνο συνεχίστηκε το δεύτερο μέρος. Η Σίτι συνέχισε να πιέζει και είχε καλή στιγμή στο 50’, όταν Ντοκού πήρε την μπάλα από τον Χάαλαντ και εκτέλεσε, η κόντρα σε αμυντικό έκανε δύσκολο το έργο του Ονάνα αλλά αυτός έδιωξε εξαιρετικά. Στο 56’ ήρθε η ώρα για το 1-1. Ο Φόντεν πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και συνέκλινε προς τα αριστερά, έπιασε ένα αδιανόητο σουτ με το αριστερό και η μπάλα πήγε «τηλεκατευθυνόμενη» στο «γάμα» της εστίας του Ονάνα, για τη δεύτερη γκολάρα του αγώνα.

Μετά το γκολ, ο ρυθμός έπεσε αισθητά γι’ αρκετά λεπτά, με αμφότερες τις ομάδες να μένουν μακριά από απειλητικές καταστάσεις, πέρα από κάποιες επικίνδυνες σέντρες στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, οι οποίες πάντως δεν ταλαιπώρησαν καθόλου τον σταθερό Ονάνα. Στο 78’ ο Γκαρνάτσο βρέθηκε απέναντι από τον Έντερσον σε πλάγια θέση και προσπάθησε να τον περάσει, όμως ο Βραζιλιάνος τον έκοψε με ένα ρισκαδόρικο αλλά και αποτελεσματικό τάκλιν.

Τελικά, στο 80’, η Σίτι έκρυψε την μπάλα με γρήγορες εναλλαγές μεταξύ Ντε Μπρόινε και Άλβαρες. Ο τελευταίος βρήκε με ωραία πάσα στην περιοχή τον Φόντεν, και ο Άγγλος επιθετικός έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ από δύσκολη θέση, γράφοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χάαλαντ έβγαλε οριστικά νοκ-άουτ τη Γιουνάιτεντ. Μετά από τραγικό λάθος του Άμραμπατ λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα, ο Νορβηγός φορ έμεινε μόνος του κόντρα στον Ονάνα και τον νίκησε εύκολα, γράφοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακέ, Ντίας, Στόουνς, Γουόκερ - Σίλβα, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε - Φόντεν (90'+6' Μπομπ), Ντοκού (59’ Άλβαρες), Χάαλαντ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Βαράν, Έβανς (69’ Καμπουάλα), Λίντελοφ - Καζεμίρο, ΜακΤόμινεϊ, Μέινου (82’ Άμραμπατ) - Μπρούνο Φερνάντες, Γκαρνάτσο (82’ Φόρσον), Ράσφορντ (74’ Άντονι).