Τα δύο τελευταία γκολ του Μαγκουάιρ είναι… αυτογκόλ! (vids)

Απίστευτο και όμως αληθινό!

Απίστευτο και όμως αληθινό. Δύο φορές έχει σκοράρει ο Χάρι Μαγκουάιρ με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της εθνικής Αγγλίας εντός του 2023, και αμφότερα είναι σε λάθος εστία.

Πόση ατυχία μπορεί να έχει ο Χάρι Μαγκουάιρ; Είναι πράγματι απίθανο αυτό που συμβαίνει και φυσικά δεν μπορεί να εκλογικευτεί. Ο τέως αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει σκοράρει δύο φορές εντός του 2023.

Η αρχή έγινε στα μέσα Απριλίου, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε τη Σεβίλλη στο Europa League. Επικρατούσε με 2-0, είδε τον Νάβας να μειώνει με την βοήθεια της τύχης και εν τέλει οι Ισπανοί έφυγαν από το «Ολντ Τράφορντ» με το 2-2, χάρη σε… κεφαλιά του Άγγλου κεντρικού αμυντικού των «κόκκινων διαβόλων», που νίκησε τον Νταβίδ Ντε Χέα.

Η ιστορία έμελλε να επαναληφθεί και στο φιλικό της εθνικής Αγγλίας με τη Σκωτία, στο «Χάμπντεν Παρκ». Πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο ημίχρονο και προτού συμπληρωθεί… μισό ημίχρονο από την είσοδό του, μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους.

Έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα του Άαρον Ράμσντεϊλ και έβαλε ξανά την ομάδα του Στιβ Κλαρκ στο ματς, παρότι ο Χάρι Κέιν έκανε εν συνεχεία το 3-1.

Πότε λοιπόν ήταν ο τελευταίο γκολ του Χάρι Μαγκουάιρ σε σωστή εστία; Πρέπει να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω, στο «διπλό» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Έλαντ Ρόουντ», το 2022. Φεβρουάριος εκείνης της σεζόν, με τον Άγγλο να ανοίγει το σκορ για το τελικό 4-2 της ομάδας του, στο 34ο λεπτό!

Πηγή: england365.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση