Πέρασε από το Νότιγχαμ και βλέπει τελικό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δίχως να αγχωθεί ιδιαίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 3-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ και έκανε βήμα πρόκρισης για τον τελικό του League Cup.

Κοντά στο εισιτήριο για τον τελικό του League Cup βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επιβλήθηκε 3-0 της Φόρεστ στο Νότιγχαμ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης - με τον ιδιοκτήτη των "garibaldis", Βαγγέλη Μαρινάκη, να παρακολουθεί από κοντά την αναμέτρηση.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πάγωσαν μόλις στο 6ο λεπτό το “City Ground”, με τον φορμαρισμένο Ράσφορντ να κάνει ένα εκπληκτικό σλάλομ από τα αριστερά και να νικά τον Χένεσι για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι νόμισαν ότι ισοφάρισαν στο 23’, όμως ο Σάριτζ... συνελήφθη σε θέση οφσάιντ και το γκολ του ακυρώθηκε κατόπιν χρήσης VAR. Η Φόρεστ δεν το έβαλε κάτω και συνέχιζε να πιέζει, όμως Σκάρπα, Τζόνσον και Γκιμπις-Γουάιτ δεν είχαν τύχη.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο φινάλε του πρώτου μέρους η Γιουνάιτεντ διπλασίασε τα τέρματά της με κοντινή προσπάθεια του Βέγκχορστ, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της αγγλικής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Έρικσεν είχε δοκάρι στο 54’ και εν συνεχεία το ματς φάνηκε να... κολλάει στο 2-0, μέχρι να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με δυνατό συρτό σουτ στο 89ο λεπτό ο Φερνάντες.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την 1η Φεβρουαρίου, με τον νικητή να παίζει με εκείνον του ζευγαριού Σαουθάμπτον-Νιουκάστλ (0-1 το πρώτο ματς).

Πηγή: Sport FM

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση