Παράταση... ζωής για Σόλσκιερ και Γιουνάιτεντ (vid)

Ένα πέναλτι με... διπλή προσπάθεια της χάρισε τη νίκη

Έστω και δύσκολα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 1-0 τη Γουέστ Μπρομ και ο Σόλσκιερ παίρνει παράταση… ζωής.

Στο 2ο λεπτό ο Τζόνστον έσωσε μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μάτα, ενώ στο 16’ ο Ράσφορντ γύρισε στον Φερνάντες που έκανε το σουτ αλλά είδε τον τερματοφύλακα της Γουέστ Μπρομ να του λέει όχι. Στο 20’ ο Γκραντ γύρισε μέσα από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα έσωσε εντυπωσιακά και στο 33’ ο Τάουνσεντ πρόλαβε σωτήρια τον Μαρσιάλ.

Στο 47ο λεπτό ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι στη Γουέστ Μπρομ αλλά αφού είδε το VAR το πήρε πίσω και στο 54΄η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Φούρλονγκ. Αρχικά ο Τζόνστον απέκρουσε το πέναλτι του Φερνάντες αλλά φάνηκε ξεκάθαρα στο VAR πως είχε βγει πολύ έξω από τη γραμμή του και ο Πορτογάλος με δεύτερη εκτέλεση έκανε το 1-0.

Στο 65ο λεπτό το σουτ του Ρόμπινσον έξυσε το δοκάρι του Ντε Χέα ενώ στο 67’ ο Τζόνστον είπε όχι εντυπωσιακά σε κοντινό πλασέ του Ράσφορντ και στο 71’ νίκησε και τον Μαγκουάιρ.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τέλες, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Γυάν Μπισάκα, Φρεντ, Μάτιτς, Μάτα (62’ Καβάνι), Φερνάντες, Μαρσιάλ, Ράσφορντ (78’ Φαν ντε Μπεκ).

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Μπάρτλεϊ, Ιβάνοβιτς (78’ Κροβίνοβιτς), Τάουνσεντ, Ατζαγί, Σόγιερς, Φούρλονγκ, Ντιανγκανά (62’ Ρόμπσον Κανού), Ματέους Περέιρα, Γκάλαχερ, Γκραντ (62’ Ρόμπινσον)

Πηγή: aek365.org