Άνοιξε το «δώρο» της Νιούκαστλ η Γιουνάιτεντ!

Η δράση της Premier League

Έπειτα από ένα χορταστικό ματς Τσέλσι και Νότιγχαμ Φόρεστ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, με την ομάδα του Κούπερ να αποσπά έτσι έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην «μάχη» για την παραμονή. Νίκη τετράδας για την Γιουνάιτεντ.

Με τους παίκτες του Στιβ Κούπερ να στέκονται εξαιρετικά στο χορτάρι του «Στάμφορντ Μπριτζ», η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να αποσπάσει ένα πολύ σημαντικό στο Λονδίνο κόντρα στην Τσέλσι (2-2), πλησιάζοντας έτσι στη παραμονή δύο «στροφές» πριν το φινάλε της Premier League.

Η Φόρεστ είναι 16η, στο +3 από την 18η Λιντς (34-31), ενώ το σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ είναι 11ο με 43 πόντους. Πρωταγωνιστές οι Αβονίγι και Στέρλινγκ, οι οποίοι σκόραραν τα δυο γκολ των ομάδων τους.

Αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 13′, χάρη σε εξαιρετική κεφαλιά του Αβονίγι, με το 1-0 υπέρ της Νότιγχαμ να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στην επανάληψη και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με σκόρερ τον Στέρλινγκ στο 51′. Ο διεθνής Άγγλος εξτρέμ με φοβερό τελείωμα μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια ανέτρεψε το σκορ με δεύτερο προσωπικό του γκολ μέσα σε διάστημα επτά λεπτών (58′).

Ωστόσο η ομάδα του Κούπερ δεν το έβαλε κάτω και έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας άμεσα (62′) με δράστη και πάλι τον Αβονίγι με κεφαλιά. Στα εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε με τους «Reds» να κρατούν το 2-2 και να φεύγουν από το Λονδίνο με έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τσαλομπά, Σίλβα, Μπαντιασίλ, Χολ, Κόβατσιτς (45+1’ Λόφτους Τσικ), Φερνάντες, Γκάλαχερ, Μαντουεκέ (72’ Χάβερτς), Φέλιξ (72’ Ζιγές), Στέρλινγκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Νάβας, Οριέ, Γουοράλ, Νιακατέ, Φελίπε, Λόντι (90’ Τοφολό), Γέιτς (84’ Κουγιατέ), Μανγκαλά, Ντανίλο, Γκιμπς Γουάιτ, Αβονίγι (81’ Τζόνσον)

Νίκη με άρωμα Champions League για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σπουδαίο βήμα για την κατάληψη της τετράδας έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Γουλβς. Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σφυροκοπούσε την εστία του Ντάνιελ Μπέντλεϊ από τα πρώτα λεπτά.

Ο Άντονι Μαρσιάλ άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διάβολους» στο 32′ με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται από τέρμα του Γκαρνάτσο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Βαράν (81’ Μαγκουάιρ), Σο, Κασεμίρο, Έρικσεν (81’ Γκαρνάτσο), Άντονι, Σάντσο (81’ Φρεντ), Φερνάντες, Μαρσιάλ (68’ Βέγκχορστ).

ΓΟΥΛΒΣ: Μπέντλεϊ, Σεμέδο, Ντόουσον, Κίλμαν, Τότι (62’ Μπουενο), Νούνες, Νέβες, Λεμινά (74’ Τραορέ), Νέτο (46’ Χουάνγκ), Κούνια (62’ Ποντένσε), Κόστα (77’ Χιμένες)

Πηγή: to10.gr