Μέγας είσαι Κριστιάνο και θαυμαστά τα έργα σου! (vid)

Ο Πορτογάλος σταρ επέστρεψε φουριόζος στη Νησί

Σαν να μην πέρασε μια μέρα για τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη Γιουνάιτεντ. Ο Πορτογάλος σταρ ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά κόντρα στη Νιούκαστλ, πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τους «κόκκινους» διαβόλους σε νίκη με 4-1.

Στο 11ο λεπτό ο Κριστιάνο έκανε την ενέργεια και το σουτ από αριστερά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ του Γούντμαν, ενώ στο 19’ η κεφαλιά του Βαράν πέρασε μόλις έξω.

Στο 38’ το σουτ του Γουΐλοκ από δεξιά, έφυγε έξω και στο 30’ ο Φερνάντες σούταρε από μακριά , ο Σάντσο έβαλε την προβολή αλλά αστόχησε. Στο 32’ η Γιουνάιτεντ έφυγε στην κόντρα αλλά το πλασέ του Σάντσο από το πέναλτι κόντραρε σε σώματα κι έφυγε κόρνερ ενώ στο 45+2’ ήρθε το γκολ για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γκρίνγουντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Γούντμαν έχασε την μπάλα και ο Κριστιάνο με προβολή σε κενό τέρμα, έγραψε το 1-0.

Στο 47ο λεπτό το γύρισμα του Γουάν Μπισάκα από δεξιά, πέρασε απ’ όλους, ενώ στο 56’ ήρθε η ισοφάριση για τη Νιούκαστλ από το πουθενά. Ο Αλμιρόν έκανε την κούρσα από δεξιά κι έδωσε στον Σεν Μαξιμέν. Ο Γάλλος άνοιξε δεξιά στον Μανκίγιο κι εκείνος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-1.

Ωστόσο στο 62’ ο Σο έκανε την κούρσα από αριστερά, έδωσε κάθετα στον Κριστιάνο κι εκείνος με σουτ από κοντά «τρύπησε» τον Γούντμαν κι έγραψε το 2-1. Στο 67ο λεπτό ο Ντε Χέα έσωσε μετά από σουτ του Ζοέλιντον, ενώ στο 76’ ο Λασέλς έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Γκρίνγουντ.

Και μάλιστα στο 80ο λεπτό ο Μπρούνο Φερνάντες έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή κι έκανε το 3-1 και στο 90+2’ ο Λίνγκαρντ με όμορφο πλασέ από το πέναλτι, διαμόρφωσε το 4-1.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Σο, Βαράν, Μαγκουάιρ, Μάτιτς, Φερνάντες (85’ Φαν ντε Μπέεκ), Πογκμπά, Σάντσο (66’ Λίνγκαρντ), Γκρίνγουντ (85’ Μαρσιάλ), Ρονάλντο.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Γούντμαν, Λασέλς, Κλαρκ (84’ Λιούις), Χέιντεν, Μανκίγιο (77’ Μέρφι), Λόνγκσταφ, Ρίτσι, Γουΐλοκ (85’ Χέντρικ), Αλμιρόν, Ζοέλιντον, Σεν Μαξιμέν