Φουλ για τρεμπλ η Μάντσεστερ Σίτι! (vid)

Νίκησε με 2-1 τη Γιουνάιτεντ και κατέκτησε το FA Cup

Manchester is blue! Με τον Γκιντογκάν να βγαίνει μπροστά και να σκοράρει δις, η Σίτι επικράτησε 2-1 της Γιουνάιτεντ και κατέκτησε το Κύπελλο Αγγλίας, κάνοντας το νταμπλ.

Πλέον, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στοχεύει στον τελικό του Champions League για να ολοκληρώσει το πρώτο τρεμπλ της ιστορίας της, ενώ παράλληλα έφτασε τα 7 FA Cup ως σύλλογος, με την Γιουνάιτεντ να μένει στις 12 κατακτήσεις.

Ιστορικό γκολ του Γκιντογκάν στα… 13 δευτερόλεπτα, ενώ για πρώτη φορά σε τελικό βρήκαν δίχτυα οι δύο αρχηγοί (σσ. ο Γερμανός για τη Σίτι και ο Μπρούνο Φερνάντες για την ομάδα του Τεν Χάαγκ).

Το ματς:

Η Σίτι μπήκε με γκολ… από τα αποδυτήρια αφού μόλις στα 13 δευτερόλεπτα ο Γκιντογκάν με σουτάρα άνοιξε το σκορ για το 1-0. Μάλιστα, αυτό ήταν το ταχύτερο γκολ στην ιστορία των τελικών του Κυπέλλου Αγγλίας, σπάζοντας το ρεκόρ του Λουίς Σαχά από το 2009 (είχε σκοράρει στα 25 δευτερόλεπτα στο Έβερτον-Τσέλσι).

Γενικά η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε τον απόλυτο έλεγχο και πίεζε και για δεύτερο γκολ, αλλά σε μια ανύποπτη φάση ο Γκρίλις έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα, μετά από έλεγχο του VAR. Ο Μπρούνο Φερνάντες στο 33ο λεπτό εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-1 για τους «κόκκινους διαβόλους». Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκε η Σίτι στο Κύπελλο φέτος.

Στο 39ο λεπτό οι «πολίτες» φώναξαν για πέναλτι για πτώση του Ντε Μπρόινε, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες (1-1) στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, με τη Σίτι να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και να απειλεί. Τελικά το γκολ ήρθε στο 51ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκιντογκάν έπιασε το φαλτσαριστό βολέ για το 2-1! Η Γιουνάιτεντ έπαιζε στην συνέχεια κυρίως στις αντεπιθέσεις, με τον Ράσφορντ να είναι ο κύριος εκφραστής των όποιων φάσεων των «κόκκινων διαβόλων».

Ο Γκιντογκάν στο 71’ σκόραρε από κοντά ξανά μετά από επέμβαση του Ντε Χέα στον Χάαλαντ, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ στον Τούρκο χαφ. Στο 80’ οι «πολίτες» είχαν μια τεράστια ευκαιρία για το 3-1, με τον Φόντεν να κάνει την σέντρα, ο Χάαλαντ δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Ακάντζι που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε τελικά άουτ!

Η Γιουνάιτεντ στα τελευταία λεπτά ανέβηκε και προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Πρώτα με το σουτ του Γκαρνάτσο και στις καθυστερήσεις είχε τεράστια φάση για να στείλει το ματς στην παράταση! Ο Βέγκχορστ δεν μπόρεσε εξ επαφής να σκοράρει, με τον Ορτέγκα να το βγάζει και στη συνέχεια η μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στα... καπάκια πήρε την κεφαλιά ο ΜακΤόμινι που πέρασε εν τέλει κόρνερ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ματς δεν άλλαξε κάτι, με το Μάντσεστερ τελικά να βάφεται… μπλε και η Σίτι να κατακτάει το 7ο Κύπελλο της ιστορίας της!

ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Γουόκερ (90+5’ Λαπόρτ), Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Γκιντογκάν, Γκρίλις (89’ Ακέ), Ντε Μπρόινε (62’ Φόντεν), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Χάαλαντ

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σο, Βαράν, Λίντελεφ (82’ ΜακΤόμινεϊ), Γουάν Μπισάκα, Έρικσεν (62’ Γκαρνάτσο), Κασεμίρο, Φρεντ, Φερνάντες, Σάντσο (78’ Βέγκχορστ), Ράσφορντ.