Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ακίνδυνη με… ρεκόρ

Ιστορικό χαμηλό για την αγγλική ομάδα

Σαν να μην έφτανε η ήττα (2-1) στις καθυστερήσεις από τη Γιουνγκ Μπόις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σημείωσε ένα άκρως υποτιμητικό ρεκόρ στη Βέρνη, στην πλούσια ιστορία που έχει στο Champions League.

Συγκεκριμένα, οι «κόκκινοι διάβολοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι απέναντι τους Ελβετούς, έχοντας μόλις δύο σουτ!

Και τα δύο ήταν από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με το ένα να ήταν το γκολ, με το οποίο πήραν το προβάδισμα στο 13’ και το άλλο και -τελευταίο- πάλι από τον Πορτογάλο στο 25’! Τα υπόλοιπα λεπτά, οι παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσιερ δεν έκαναν ούτε ένα σουτ!

Σύμφωνα με το Opta, το στατιστικό αυτό αποτελεί αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στα 138 τελευταία ματς τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, από τη σεζόν 2003/04.