Μαν. Γιουνάιτεντ-Τσέλσι 4-0: Ντέρμπι που μετετράπη σε…πάρτι! (vid)

Οι Red Devils ξεκίνησαν τέλεια την φετινή Premier League!

Υπερηχητική Γιουνάιτεντ! Με μαγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και αφού γλίτωσε δις στο πρώτο με τα δοκάρια, η ομάδα του Σόλσκιερ διέλυσε την Τσέλσι (4-0) σε μια εφιαλτική πρεμιέρα για τον Λάμπαρντ.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που οι γηπεδούχοι εκτός από το γκολ του Ράσφορντ με πέναλτι στο 18', στάθηκαν τυχεροί με τα δοκάρια των Άμπραχαμ (4') και Έμερσον (40'), ήρθε η... καταιγίδα στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ανοίχτηκε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, γεγονός που αποτέλεσε το... βούτυρο στο ψωμί της Γιουνάιτεντ, αφού Μαρσιάλ, Ράσφορντ, Πογκμπά και Λίνγκαρντ έκαναν ένα πάρτι στην άμυνα των φιλοξενούμενων και έδωσαν στη νίκη της ομάδας τους διαστάσεις θριάμβου.

Με το... καλημέρα άλλαξε όλη την εικόνα της άμυνας της Γιουνάιτεντ ο Μαγκουάιρ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γουάν-Μπισάκα στο δεξί άκρο της άμυνας. Σκόραρε και ο Ντάνιελ Τζέιμς που διαμόρφωσε το 4-0, ενώ ουσιαστικός ήταν και ο Πολ Πογκμπά με δύο ασίστ.

Σε ό,τι αφορά την εικόνα του αγώνα, όλα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά, αν η Τσέλσι είχε καταφέρει να μετουσιώσει σε γκολ, τον αιφνιδιασμό που κατάφερε να κάνει στη Γιουνάιτεντ. Μόλις στο 4' ο Άμπραχαμ σούταρε με δύναμη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 7' ήταν η σειρά του Μαρσιάλ να έχει τελική προσπάθεια, με το πλασέ του μπλοκάρει εύκολα ο Κέπα.

Τη μορφή του αγώνα διαμόρφωσε τελικά σε μεγάλο βαθμό στο 16' η Γιουνάιτεντ, όταν ο Ράσφορντ ανατράπηκε ξεκάθαρα από τον Ζουμά και με άψογη εκτέλεση άνοιξε το σκορ. Παρ' όλα αυτά, η Τσέλσι είχε σωστή αντίδραση, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο 35' και στο 39' με τον Μπάρκλεϊ να νικιέται από τον αρχηγό, Ντε Χέα, ενώ στο 40' ήταν η σειρά του Έμερσον να σημαδέψει το δοκάρι. Η τελευταία ένδειξη σφυγμού από πλευράς Τσέλσι, ήρθε και πάλι από τον Βραζιλιάνο μπακ, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ στο 56' του είπε «όχι» σε δυνατό σουτ.

Από εκείνο το λεπτό και μετά άρχισε το πάρτι! Στο 65' σε αντεπίθεση που ξεδίπλωσε ο Ράσφορντ, ο Περέιρα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μαρσιάλ με μπάσιμο που θα ζήλευε και ο... Λουκάκου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 67' ο Πογκμπά με μαγική μπαλιά βρήκε τον Ράσφορντ και με ιδανικό πλασέ διαμόρφωσε το 3-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Τον επίλογο σε ένα ονειρεμένο απόγευμα για τους φίλους της Γιουνάιτεντ, έγραψε ο νεοαποκτηθέντας από τη Σουόνσι, Ντάνιελ Τζέιμς. Με τον Πογκμπά και πάλι να προσφέρει την ασίστ, ο Ουαλός με πλασέ που κόντραρε κιόλας, υπέγραψε το 4-0, με τον πιτσιρικά να «ξεσπά», αφού λίγες μέρες πριν ολοκληρωθεί η μεταγραφή του στη Γιουνάιτεντ, «έχασε» τον πατέρα του.

Πηγή: sport-fm

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση