«Κόκκινοι διάβολοι» από τα παλιά

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε εύκολα με 3-0 στην έδρα της Άστον Βίλα κι έκανε άλμα για το σεντόνι

Αφηνιασμένη έχει επιστρέψει μετά τη διακοπή η Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Σόλσκιερ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Βίλα, πλησίασε στον πόντο από τη Λέστερ και βλέπει άμεσα σεντόνι. Σε δεινή θέση οι «χωριάτες» που έμειναν στο -4 από τη Γουότφορντ.

Η Βίλα πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και στο 18’ ο Κονσά σέντραρε από δεξιά αλλά ο Γκρίλις αστόχησε με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και στο 25’ ο Πογκμπά έκανε λάθος στο κέντρο, ο Τρεζεγκέ έκλεψε κι έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Κι όμως στο 26ο λεπτό ο Φερνάντες κέρδισε το πέναλτι από τον Κονσά, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 0-1. Στα ριπλέι πάντως, φάνηκε πως περισσότερο επιθετικό φάουλ υπήρξε παρά πέναλτι αλλά και πάλι ο Μος επέμεινε.

Στο 37ο λεπτό ο Γκρίνγουντ έκανε πανέμορφη ενέργεια και πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Ρέινα έσωσε και στο 45’ η κεφαλιά του Φερνάντες πέρασε λίγο έξω.

Τελικά στο 45+4’ ο Μαρσιάλ έδωσε στον Γκρίνγουντ που με ξερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το 0-2.

Στο 49ο λεπτό, ο Γουάν Μπισάκα έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά και στο 54’ ο Ντε Χέα μπλόκαρε το σουτ του ΜακΓκίν ενώ στο 56’ ακυρώθηκε το γκολ του Ράσφορντ. Όμως στο 58ο λεπτό ο Πογκμπά πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και ανενόχλητος πλάσαρε για το 0-3.

Μάλιστα στο 61ο λεπτό ο Μαρσιάλ έκανε το σουτ από αριστερά με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Ρέινα και στο 79’ το πλασέ του Τζέιμς πέρασε λίγο έξω ενώ στο 90+2’ ο Πογκμπά πέρασε κάθετα στον Ράσφορντ που νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Ρέινα.

ΒΙΛΑ: Ρέινα, Τέιλορ, Κονσά, Μινγς, Χάουζ, Γκρίλις, Τρεζεγκέ, ΜακΓκίν (62’ Χουριχέιν), Ελ Γκαζί (62’ Νακαμπά), Λουίς (89’ Βασίλεβ), Σαμάτα (62’ Ντέιβις)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Σο, Μαγκουάιρ, Γουάν Μπισάκα (66’ Ουίλιαμς), Πογκμπά, Μάτιτς (66’ ΜακΤόμινεϊ), Φερνάντες (71’ Φρεντ), Μαρσιάλ (79’ Ιγκαλό), Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (79’ Τζέιμς)

Πηγή: aek365.org