Φρέναρε (και) τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Λιντς!

Φέρνει τη Σίτι ακόμα πιο κοντά στον τίτλο

Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και θα ξεχαστεί γρήγορα από όσους την παρακολούθησαν, Λιντς και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0 στο «Έλαντ Ρόουντ».

Η ομάδα του Μπιέλσα έμεινε αλώβητη σε ένα ακόμα εντός έδρας κόντρα σε ομάδα του λεγόμενου Big-6 και παράλληλα διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 6 ματς (3-3-0). Από την άλλη, οι «κόκκινοι διάβολοι» συμπλήρωσαν 13 αγώνες πρωταθλήματος δίχως ήττα (7-6-0), ωστόσο υποχώρησαν στο -10 από την πρωτοπόρο Σίτι και σβήνουν οριστικά οι όποιες ελπίδες της για τον τίτλο.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, όμως δεν είχαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Είναι χαρακτηριστικό πως η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ στο 45’, με τον Μελιέ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, ωστόσο ήταν υπερβολικά φλύαροι στην τελική ενέργεια και αδυνατούσαν να δημιουργήσουν σοβαρούς κινδύνους μπροστά από την εστία του Μελιέ.

Κάπως έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να φτάνει τα 24 σερί εκτός έδρας ματς στην Premier League δίχως ήττα (15-9-0).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:

Πέμπτη (4/3)
Φούλαμ-Τότεναμ 0-1 (19' αυτ. Ανταραμπιόγιο)

Τετάρτη (10/3)
Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 5-2 (15', 59' Ντε Μπρόινε, 40', 55' Μαχρέζ, 45'+3' Γκιντογκάν - 25' πέν. Γουόρντ-Πράους, 56' Άνταμς)