Επέστρεψε στις νίκες με σπουδαία ανατροπή επί της Άστον Βίλα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Άστον Βίλα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και τελικά να πάρει τη νίκη με 3-2!

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με εντυπωσιακή νίκη επί της Άστον Βίλα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Λίγες μέρες μετά την ανακοίνωση των αλλαγών στα διοικητικά της, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Άστον Βίλα για τη 19η αγωνιστική της Premier League, όμως τελικά κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πανηγυρίσει την σπουδαία νίκη με 3-2!

Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας και στο -4 από την πρώτη τετράδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 39 βαθμούς και στο -3 από την κορυφή, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.
Οι δύο ομάδες μπήκαν… προσεκτικές στο παιχνίδι, με την Άστον Βίλα να ανοίγει το σκορ στο 21’, όταν εκμεταλλεύτηκε την πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε. Ο ΜακΓκιν εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει από όλους και τον Ονάνα να μην έχει απάντηση, για το 0-1.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους, χάρη σε μία ακόμα στημένη φάση. Ο ΜακΓκίν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λενγκλέ κινήθηκε εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Ντεντόκερ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 0-2!
Στη συνέχεια, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντέδρασε, πιέζοντας και απειλώντας την εστία των φιλοξενούμενων με τελικέ προσπάθειες των Ράσφορντ (31’, 35’, 44’) και Γκαρνάτσο (32’).
Ο νεαρός Αργεντινός σκόραρε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48’), αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη των VAR για οφσάιντ, με την Γιουνάιτεντ τελικά να μειώνει στο 59’, όταν ο Φερνάντες έκλεψε απρόσεκτη πάσα του Κάρλος και ο Ράσφορντ έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Γκαρνάτσο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-2.
H Άστον Βίλα λίγο έλειψε να πάρει ξανά «διαφορά ασφαλείας» στο 60’, αλλά ο Ονάνα απέκρουσε εντυπωσιακά μια προσπάθεια του Μπέιλι, ενώ στο 71’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με ένα σουτ του Γκαρνάτσο να κοντράρει στον Κάρλος και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα!
Η ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε στο 82’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία του ΜακΓκίν να απομακρύνει την μπάλα, ο Χόιλουντ βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη φετινή Premier League και διαμορφώνοντας το τελικό 3-2!