Εκμεταλλεύεται το επιθετικό πρόβλημα της Λίβερπουλ η Γιουνάιτεντ

FIRST TICKET BONUS: Εγγραφείτε στη Meridianbet.com.cy και διεκδικήστε μέχρι και €50 μπόνους!

Λίγες ημέρες μετά τη λευκή ισοπαλία που έφεραν στο «Anfield» για το πρωτάθλημα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ αναμετρώνται στο «Old Trafford» αυτή τη φορά, για τον 4ο γύρο του FA Cup.

2585: Manchester United FC - Liverpool FC 19:00 («Old Trafford»)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Έδωσε συνέχεια στη νικηφόρα πορεία της, κερδίζοντας με ανατροπή τη Φούλαμ στο «Craven Cottage». Η ομάδα του Μάντσεστερ έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ από το τέρμα του Λούκμαν (5'), όμως ο Καβάνι με κοντινό πλασέ στο 21' φρόντισε να φέρει το ματς στα ίσα. Το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη ο Πογκμπά με ένα φανταστικό σουτ από μακριά δεν άφησε περιθώρια στον Αρεόλα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Φούλαμ στα τελευταία λεπτά, βλέποντας το σκορ εναντίον της άσκησε πίεση στη Γιουνάιτεντ, ωστόσο το 1-2 δεν άλλαξε και οι «κόκκινοι διάβολοι» πανηγύρισαν τη 12η φετινή τους νίκη, πατώντας εκ νέου στη κορυφή.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Τζόουνς (αμυντικός), Ρόχο (δεξιός μπακ) και Γουίλιαμς (αριστερός μπακ). Με κορωνοϊό ο Πελίστρι (χαφ). Καμία απ' τις απουσίες των «κόκκινων διαβόλων» δεν επηρεάζει το πλάνο του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

Πιθανή ενδεκάδα: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Μπαϊγί, Μαγκουάιαρ, Σο, Πογκμπά, Φρεντ, Φερνάντες, Ράσφορντ, Γκρίνγουντ, Καβάνι.

Λίβερπουλ: Δεν έχει τέλος η κατηφόρα που έπιασε η Λίβερπουλ, αφού την Πέμπτη (21/1) γνώρισε οδυνηρή ήττα στην έδρα της από τη Μπέρνλι, σπάζοντας της και το αήττητο σερί των 68 αγώνων. Οι «κλάρετς» με υπομονή στο παιχνίδι τους άντεξαν στην πίεση της Λίβερπουλ και χτύπησαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα στο 83' κέρδισαν πέναλτι, με τον Μπαρνς να ευστοχεί και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του. Αυτή ήταν η τρίτη φετινή ήττα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που βλέπει την απόσταση από την κορυφή πλέον από το -6.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι παραπλισμένοι Γκόμεζ (αμυντικός), Τζότα (επιθετικός), Κεϊτά (χαφ) και Φαν Ντάικ (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Μάτιπ, Ρόμπερσον, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο, Σακίρι, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.
Προϊστορία: Άλλες δύο φορές έχουν συναντηθεί Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ για το FA Cup, με τους «κόκκινους διαβόλους» να επικρατούν και στις δύο.

09.01.11 FA Cup Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Λίβερπουλ 1 : 0
24.01.99 FA Cup Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Λίβερπουλ 2 : 1

*Απ' ότι έδειξε στα τελευταία της παιχνίδια η Λίβερπουλ έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα. Αυτό μπορούν να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι και με βάση την εμπειρία που διαθέτει ο Καβάνι να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Το πρώτο γκολ αγώνα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προσφέρεται σε αποδόσεις διπλασιασμού (1,99) στη Meridianbet.