Έκλεισε το σπίτι της Έβερτον ο Φερνάντες (vid)

Τεράστια νίκη με ανατροπή για την Γιουνάιτεντ

Τεράστια νίκη με ανατροπή για τη Γιουνάιτεντ, που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Έβερτον, η οποία καταρρέει. Τρίτη σερί ήττα για τα «ζαχαρωτά» και 4ο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη. Πρώτη νίκη για τους «κόκκινους διαβόλους» μετά από 20 μέρες, με τον Φερνάντες να πετυχαίνει δύο γκολ και να δίνει την ασίστ στο γκολ του Καβάνι.

Το 7ο σερί διπλό της πέτυχε η ομάδα του Σόλσκιερ.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Μπερνάρντ σέντραρε από αριστερά και ο Κάλβερτ Λιούιν πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 16’ οι κόντρες ευνόησαν τον Μαρσιάλ που από ιδανικό σημείο πλάσαρε αλλά αστόχησε για εκατοστά.

Και τελικά στο 19’ μετά από βολέ του Πίκφορντ, ο Κάλβερτ Λιούιν πήρε την κεφαλιά και ο Μπερνάρντ κατέβασε και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0.

Κι όμως στο 25ο λεπτό ο Σο έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Φερνάντες με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο 28’ ο Ντιν έκανε την κούρσα από αριστερά, σούταρε και η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού, ενώ στο 32’ ο Φερνάντες έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ράσφορντ κινήθηκε στην μπάλα, δεν τη βρήκε κι εκείνη κατέληξε στα δίχτυα του Πίκφορντ για το 1-2.

Στο 60ο λεπτό ο Μαγκουάιρ μετά από λάθος του Πίκφορντ πέτυχε το δοκάρι της Έβερτον και στο 72’ ο Φρεντ πέρασε όμορφα στον Ράσφορντ που νικήθηκε από τον Πίκφορντ.

Και στο 90+5' η Γιουνάιτεντ έφυγε στην κόντρα, ο Φερνάντες έδωσε αριστερά στον Καβάνι που έκανε το 1-3 με παλσέ.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ντιν, Κόουλμαν, Κιν, Χολγκέιτ, Άλαν, Σίγκουρντσον (67’ Ιβόμπι), Ντουκουρέ, Μπερνάρντ, Χάμες Ροντρίγκες, Κάλβερτ Λιούιν

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο (67’ Τουνζέμπε), Γουάν Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Μάτα (81’ Πογκμπά), Ράσφορντ, Φερνάντες, Μαρσιάλ

Πηγή: aek365.org