Ανώτερη η Γιουνάιτεντ λύγισε την Τότεναμ!

Μεγάλη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Τότεναμ με εκπληκτική εμφάνιση

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» με 2-0 επί της Τότεναμ για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο μέρος έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι και γενικώς ήταν σαφώς καλύτερη από τον αντίπαλο της μέσα στο γήπεδο, όμως δεν ήταν εύστοχη. Από την άλλη η Τότεναμ δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε και στο πρώτο μέρος προσπάθησε να αμυνθεί και να χτυπήσει στην κοντρά χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ ευτύχησε να σκοράρει γρήγορα στο 47’ με τον Φρεντ να κάνει το σουτ, η μπάλα να κοντράρει στον Ντέιβις, να αλλάζει πορεία και να πηγαίνει στα δίχτυα του Γιορίς για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Από εκεί και πέρα το τέρμα που πέτυχε η Γιουνάιτεντ την επηρέασε θετικά και αρνητικά την Τότεναμ, η οποία σε καμία στιγμή δεν κατάφερε να αντιδράσει. Αντιθέτως η Γιουνάιτεντ είχε τον πρώτο λόγο μέσα στο γήπεδο και κατάφερε να πετύχει το 2-0 στο 69’ με τον Φερνάντες, ο οποίος εντός περιοχής με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα το ματς πήρε τυπικής διαδικασίας για να ολοκληρωθεί, με την Γιουνάιτεντ να ελέγχει το ματς και στο τέλος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 5η θέση και τους 19 βαθμούς. Από την άλλη η Τότεναμ είχε άλλοθι, καθώς είχε αρκετές απουσίες και έχασε, μένοντας στους 23 βαθμούς και στην 3η θέση.

Το 24sports σας μετέφερε σε ζωντανή ενημέρωση την εξέλιξη της αναμέτρησης.

1' Έναρξη αγώνα.

5' Πατά καλύτερα η Γιουνάιτεντ μέσα στο γήπεδο.

10' Μεγάλη ευκαιρία για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σουτ του Άντονι, η μπάλα στο δοκάρι και έξω.

15' Καλύτερη η Γιουνάιτεντ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, προσπαθεί να κερδίσει μέτρα και η Τότεναμ για να απειλήσει, ακόμη δεν τα κατάφερε.

20' Προϋπόθεση για την Γιουνάιτεντ με τον Ράσφορντ, ανακόπηκε η προσπάθεια του και έδιωξαν οι παίκτες της Τότεναμ.

21' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους,  σουτ του Ράσφορντ, μεγάλη απόκρουση του Γιορίς σε κόρνερ.

23' Πιέζει η Γιουνάιτεντ, νέο σουτ του Ράσφορντ, κάπου κόντραρε η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

24' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ, σουτ του Σο, μεγάλη απόκρουση ξανά του Γιορίς σε κόρνερ.

28' Ακόμη μία ευκαιρία για την Μάντσεστερ, σουτ του Κασεμίρο, η μπάλα λίγο έξω.

31' Χωρίς καμία υπερβολή σε ένα μισάωρο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι με διαφορά καλύτερη μέσα στο γήπεδο, χωρίς να έχει απειληθεί σε καμία περίπτωση ουσιαστικά από την Τότεναμ.

36' Συνεχίζει να πιέζει η Γιουνάιτεντ και να γυροφέρνει έξω από την περιοχή της Τότεναμ.

39' Πρόβλημα με τον Ντάιερ για την Τότεναμ.

42' Συνεχίζει κανονικά ο Ντάιερ.

44' Σουτ του Κέιν, απέκρουσε ο Ντε Χέα.

45+3 Τέλος ημιχρόνου στο 0-0. Άκρως καλύτερη η Γιουνάιτεντ, η οποία είχε την υπεροχή μέσα στο γήπεδο, έφτιαξε φάσεις, είχε δοκάρι, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Από την άλλη η Τότεναμ περιορίζεται στην αμυντική της λειτουργία και πρέπει να ανεβάσει στροφές.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

47' Γκολ 1-0 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην 20η της προσπάθεια. Σουτ του Φρεντ, κοντράρει στον Ντέιβις η μπάλα και πάει στα δίχτυα.

50' Επηρεασμένη αρνητικά η Τότεναμ από το γκολ που δέχτηκε, ανεβασμένη η Γιουνάιτεντ.

53' Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να κάνει ότι προσπαθούσε στο πρώτο μέρος και μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Συνεχίζει να πιέζει και να προσπαθεί να απειλήσει ξανά.

55' Δεν αλλάζει κάτι ο Κόντε στο παιχνίδι του, όμως η Τότεναμ συνεχίζει να αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρία.

60' Ψάχνει το δεύτερο γκολ η Γιουνάιτεντ και γυροφέρνει έξω από την περιοχή της Τότεναμ.

68' Γκολ 2-0 η Γιουνάιτεντ με σουτ του Φερνάντεζ εντός περιοχής διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του.

72' Μεγάληε ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ, σουτ του Ράσφορντ, απόκρουση του Γιορίς.

76' Έξω ο Άντονι, μέσα ο Μακτόμινεϊ.

79' Προϋπόθεση με Μακτόμινεϊ, δεν τα κατάφερε και έχασε την μπάλα.

80' Σκοράρει η Γιουνάιτεντ, ακυρώνεται για οφσάιντ.

86' Έξω Σάντσο και Καεμίρο, με΄σα Ελάνγκα και Έρικσεν.

88' Αδύναμη να αντιδράσει η Τότεναμ.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+4' Τέλος μεγάλη και δίκαιη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0.

Εντεκάδες:

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Σο,Κασεμίρο, Φρεντ, Άντονι, Φερνάντες, Σάντσο, Ράσφορντ.

Στον πάγκο: Χίτον, Λίντελοφ, Μαλάσια, Έρικσεν, Μακτόμινεϊ, Ρονάλντο, Πελίστρι, Ελάνγκα, Γκαρνάτσο.

Τότεναμ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Ντοχέρτι, Μπεντακούρ, Μπισούμα, Χότζμπτζεργκ, Πέρισιτς, Σον, Κέιν.

Στον πάγκο:Φόρστερ, Σάντσεζ, Τανγκανγκά, Λεγκλέ, Σκιπ, Γκιλ, Σεσέγκνον, Σπενς, Μούρα.

Διαιτητής: Σάιμον Χούπερ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση