Ξέσπασε με 9 γκολ στην Μπόρνμουθ η Λίβερπουλ, ανατροπάρα η Σίτι! (vids)

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος στην Premier League διαλύοντας 9-0 την Μπόρνμουθ

Η Λίβερπουλ… τρελάθηκε! Παρότι τις πρώτες τρεις αγωνιστικές δεν είχε νίκη στην Premier League, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ξέσπασε πάνω στην Μπόρνμουθ και τη διέλυσε με το απίστευτο 9-0, με τον Κώστα Τσιμίκα να «σερβίρει» τα δύο τελευταία γκολ. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη της Λίβερπουλ σε επίπεδο Premier League!

Στα του ματς, η Λίβεπρουλ έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα και βρήκε πέντε γκολ ως το ημίχρονο, με τον Φιρμίνο να έχει 3 ασίστ και ένα τέρμα. O Nτίας στο 3’ άνοιξε το σκορ, με τον Έλιοτ στο 6’ να γράφει το 2-0. Ο Άρνολντ στο 28’ έκανε το 3-0, με τους Φιρμίνο και Φαν Ντάικ να υπογράφουν το 5-0 του ημιχρόνου.

Το αυτογκόλ του Μέφαμ στο 46’ έγραψε το 6-0, ο Φιρμίνο σκόραρε εκ νέου στο 62’ και ο Τσιμίκας στη συνέχεια που μπήκε αλλαγή σέρβιρε τα δύο τελευταία τέρματα σε Καρβάλιο και Ντίας για το εκκωφαντικό 9-0, το οποίο αποτελεί την πιο ευρεία νίκη των «reds» στην Premier League!

Την ίδια ώρα, η Μάντσεστερ Σίτι είδε τον εφιάλτη της Κρίσταλ Πάλας να ζωντανεύει ξανά. Παρόλα αυτά, φέτος έχει… Χάαλαντ (σσ. έχει 6 γκολ ήδη) και δεν πέφτει εύκολα σε παγίδες, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να γυρίζει από το εις βάρος της 2-0 και να επικρατεί με 4-2 για να φτάσει τους 10 βαθμούς!

Ψυχωμένη αποδείχτηκε η Τσέλσι, η οποία δεν πτοήθηκε από την γρήγορη αποβολή του Γκάλαχερ και λύγισε την Λέστερ με 2-1, με τις «αλεπούδες» να έχουν τρία δοκάρια και σωρεία χαμένων ευκαιριών τουλάχιστον για να φύγουν από το «Στάμφορντ Μπριτζ» με την ισοπαλία.

Συνεχίζει τον… χαβά της η Μπράιτον, η οποία λύγισε τη Λιντς (1-0), την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα και παραμένει κορυφή με 10 βαθμούς.

Την… χάλασε η Έβερτον η Μπρέντφορντ και πήρε τον βαθμό στο φινάλε (1-1), με τα «ζαχαρωτά» να έχουν μόλις δύο βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές!

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση