Τότεναμ vs Λίβερπουλ: Το απόλυτο story στο δρόμο για τη Μαδρίτη (vids)

Τότεναμ και Λίβερπουλ τίθενται αντιμέτωπες με φόντο το τρόπαιο του Champions League και σας υπενθυμίζουμε πως έφτασαν οι δύο σύλλογοι μέχρι την Μαδρίτη και το «Wanda Metropolitano».

Τότεναμ και Λίβερπουλ θα δώσουν την δική τους μάχη για το βαρύτιμο τρόπαιο. Το τρόπαιο που κάθε σύλλογος θέλει να κατακτήσει αλλά κάθε χρόνο μόνο ένας καταφέρνει να το πάρει... σπίτι του.

Και για να φτάσουν μέχρι την Μαδρίτη, έπρεπε να περάσουν από... χίλια κύματα. Αμφότερες, λίγο έλειψε να μείνουν εκτός συνέχειας από τους ομίλους αλλά πήραν την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική. Και λίγο αργότερα, έδειξαν να μένουν από... βενζίνη.

Είχαν, όμως, τα «άντερα» να ανατρέψουν τις εις βάρος τους καταστάσεις και να φτάσουν στην πηγή. Μία, όμως, από τις δύο ομάδες θα πιει νερό. Θα είναι η Τότεναμ, η οποία συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Champions League; Ή η Λίβερπουλ θα σηκώσει για έκτη φορά την κούπα με τα «μεγάλα αυτιά»; Οι απαντήσεις το Σάββατο στο «Wanda Metropolitano». Μέχρι τότε, όμως, ας θυμηθούμε παρέα την πορεία των δύο ομάδων μέχρι τον μεγάλο τελικό.

Πρόκριση την τελευταία αγωνιστική και με... φουλ άγχος

Με εφιαλτικό τρόπο ξεκίνησε το ταξίδι της στα «αστέρια» η Τότεναμ. Ήττα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά από την Ίντερ, «τεσσάρα» στα... καπάκια από την Μπαρτσελόνα και ισοπαλία με την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία. Ένας βαθμός ο απολογισμός των Λονδρέζων στον πρώτο γύρο, με την Μπαρτσελόνα να κάνει παρέλαση και την Ίντερ να έχει ήδη έξι βαθμούς. Το έργο της ομάδας του Ποτσετίνο, δύσκολο έως... απίθανο. Το κυνήγησαν, όμως, και κατάφεραν ένα μικρό «θαύμα». Δύο νίκες με Αϊντχόφεν και Ίντερ και όλα στα... ίσα. Πλέον, η Τότεναμ έψαχνε τη νίκη στο «Καμπ Νου». Σε άλλη περίπτωση, ήθελε ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Ίντερ καθώς την είχε στην ισοβαθμία. Οι «spurs» έφεραν ισοπαλία στην Βαρκελώνη αλλά την ίδια ώρα η Ίντερ... αυτοκτονούσε με την Αϊντχόφεν στο «Μεάτσα», μένοντας στο 1-1 και χάνοντας την πρόκριση μέσα από τα χέρια τους.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο Ch. League η Λίβερπουλ, επικρατώντας με 3-2 της Παρί στο «Άνφιλντ». Ήττα στη συνέχεια από τη Νάπολι στην Ιταλία, που μπορεί να θεωρηθεί και εντός προγράμματος, ενώ έκλεισε τον πρώτο γύρο με «τεσσάρα» κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στην Αγγλία. Έξι βαθμοί στον πρώτο γύρο ήταν μια πολύ καλή συγκομιδή. Ωστόσο, λίγο έλειψε η ομάδα του Κλοπ να τα κάνει... θάλασσα από μόνη της. Ήττα-σοκ από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και νέα ήττα από την Παρί στην Γαλλία με 2-1. Πλέον, όλα κρέμονταν σε μια... κλωστή. Λίβερπουλ, Παρί, Νάπολι έπαιζαν για τις δύο πρώτες θέσεις, ενώ και ο Ερυθρός είχε ελπίδες αλλά για την τρίτη θέση. Η Λίβερπουλ υποδεχόταν στο «Άνφιλντ» τη Νάπολι και έψαχνε τη νίκη-πρόκριση. Την πήρε μεν, αλλά με μπόλικο άγχος. Μπορεί ο Σαλάχ να σκόραρε το γκολ που έψαχναν οι «reds» αλλά ο Άλισον ήταν αυτός που σταμάτησε τον Μίλικ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλοντας την ομάδα του ως δεύτερη στην επόμενη φάση!

Οι Άγγλοι «καθάρισαν» τους Γερμανούς

Κλήρωση με... ομοιότητες για τις δύο ομάδες στους «16». Αμφότερες, είχαν τερματίσει στη δεύτερη θέση του ομίλου τους και βρήκαν μπροστά τους γερμανικά «εμπόδια». Η μεν Τότεναμ την Ντόρτμουντ, η δε Λίβερπουλ την Μπάγερν Μονάχου.

Η Τότεναμ έπεσε... πρώτη στη μάχη της πρόκρισης. Υποδέχτηκε την Ντόρτμουντ και της φιλοδόρησε με τρία γκολ (3-0). Η πρόκριση ήταν στο χέρι της και έπρεπε να «αυτοκτονήσει» για να την χάσει. Πράγμα που δεν συνέβη στη ρεβάνς. Παρότι οι Βεστφαλοί έβαλαν στο πρώτο μέρος μέσα στο... τέρμα την ομάδα του Ποτσετίνο, ο Γιορίς την κράτησε όρθια και ο Κέιν με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έδωσε την χαριστική βολή στους Γερμανούς και έστειλε την Τότεναμ στα προημιτελικά με δύο νίκες και συνολικό σκορ 4-0.

Όσον αφορά την ομάδα του Κλοπ; Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα «Άνφιλντ» στο πρώτο μέρος, το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 παικτών και η Μπάγερν είχε πλέον ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Κι όμως, η καλοδουλεμένη μηχανή του Κλοπ έκανε την δουλειά της και με μια απίθανη εμφάνιση, «καθάρισε» τους Βαυαρούς με εμφατικό τρόπο. 3-1 μέσα στο «Allianz Arena» και πρόκριση στην οκτάδα για δεύτερη σερί σεζόν για την Λίβερπουλ!

Ματς-μύθος και... σπίτι του ο Γκουαρδιόλα, άνετα και ωραία η Λίβερπουλ

Η Τότεναμ είχε να ανέβει ένα... βουνό για να προκριθεί στα ημιτελικά καθώς έπρεπε να αποκλείσει την ομαδάρα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Η Σίτι, προφανώς, και ήταν το φαβορί αλλά οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο βάλθηκαν να ανατρέψουν τα προγνωστικά. Το νέο γήπεδο των «spurs» είχα βάλει τα... καλά του, ο Γιορίς είχε κατεβάσει ξανά τα «ρολά», πιάνοντας και πέναλτι του Αγουέρο και ο Σον βγήκε στο φινάλε μπροστά, σκοράροντας με ένα φοβερό σόλο για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Η Τότεναμ είχε πάρει ένα μικρό προβάδισμα, στο μυαλό όλων όμως ακόμη η Σίτι ήταν το φαβορί.

Φτάσαμε, λοιπόν, στη ρεβάνς του «Έτιχαντ». Ένα ματς που θα το μνημονεύουμε χρόνια και θα το λέμε στα... εγγόνια μας! Έντεκα λεπτά καταιγιστικού ρυθμού και τέσσερα γκολ! 1-0 ο Στέρλινγκ, 1-1 ο Σον και 1-2 με τον ίδιο παίκτη. 2-2 ο Μπερνάρντο Σίλβα και στο 21’ ο Στέρλινγκ σκοράρει ξανά για το 3-2. Η Σίτι έψαχνε ένα ακόμη γκολ, η Τότεναμ βολευόταν και με αυτή την ήττα. Ο Αγουέρο, όμως, στο 59’ έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο, σκοράροντας για το 4-2! Άπαντες έβλεπαν την πρόκριση για την ομάδα του Πεπ να έρχεται, όμως ο Γιορέντε έγραψε με έναν... περίεργο τρόπο το 4-3 στο 73ο λεπτό και έγιρε την πλάστιγγα υπέρ της Τότεναμ. Ο Στέρλινγκ ήρθε ξανά για να σκοράρει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και στο «Έτιχαντ» εγινε το έλα να δεις. Οι «πολίτες» πανηγύριζαν σαν μικρά παιδιά, οι «spurs» έκλαιγαν από στεναχώρια. Τα συναισθήματα, όμως, αντιστράφηκαν λίγα λεπτά μετά καθώς το γκολ δεν μέτρησε όταν ο διαιτητής εξέτασε την φάση στο Video Assistant Replay και η Τότεναμ πήρε μια ανέλπιστη πρόκριση, για πρώτη φορά στην ιστορία της, στα ημιτελικά του Ch. League!

Πολύ πιο εύκολο έργο για την Λίβερπουλ, η οποία συνάντησε στα προημιτελικά την Πόρτο. Η διαφορά στην δυναμικότητα των δύο ομάδων μεγάλη, κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως και στο χορτάρι. Πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Πόρτο στην Αγγλία, με τους «reds» να επικρατούν πολύ άνετα με 2-0 και να δείχνουν πως είναι το απόλυτο αφεντικό στο ζευγάρι. Γεγονός που επιβεβαιώθηκε και στη ρεβάνς στο «Ντραγκάο». Η Πόρτο μπήκε μεν πιο δυνατά και έψαξε το γρήγορο γκολ που θα την έβαζε στο «κόλπο» αλλά η ομάδα του Κλοπ δεν... αγχώθηκε ιδιαίτερα. Και ο Μανέ στο 26ο λεπτό έβαλε «ταφόπλακα» στα όποια όνειρα και στις προσδοκίες που είχαν οι Πορτογάλοι. Ο Σαλάχ σκόραρε για το 2-0 στη συνέχεια, ο Μιλιτάο μείωσε προσωρινά αλλά ο Φιρμίνο έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ. Από το... πάρτι δεν έλειψε και ο «βράχος» Φαν Ντάικ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Το άστρο του Μόουρα και ο... νόμος του «Άνφιλντ»

Μέχρι τα ημιτελικά, το Champions League ήταν χορταστικό για όσους αγαπούν το ποδόσφαιρο. Το ποδοσφαιρικό θέαμα, πάντως, συνεχίστηκε και όταν έμειναν οι τέσσερις καλύτερες ομάδες στην διοργάνωση. Και η αλήθεια είναι πως όσα είδαμε στα παιχνίδια των δύο ζευγαριών, μας κάνανε να μην πιστεύουμε στα... μάτια μας!

Η Τότεναμ είχε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Άγιαξ για να φτάσει στον τελικό. Έναν Άγιαξ που είχε κάνει την ποδοσφαιρική κοινότητα να παραμιλά, αφήνοντας εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης την Ρεάλ Μαδρίτης και την Γιουβέντους. Και στο πρώτο ματς στο Λονδίνο, ο Αίαντας επικράτησε 1-0 με γκολ του Φαν ντε Μπεκ, δείχνοντας έτοιμος να... πετάξει προς την Μαδρίτη για τον τελικό. Η Τότεναμ είχε δύσκολο έργο στη ρεβάνς. Και φάνηκε να γίνεται ακατόρθωτο όταν οι Ντε Λιχτ και Ζίγιεχ έγραψαν το 2-0 στο 35’! Έλα, όμως, που η ομάδα του Ποτσετίνο κατάφερε να τα φέρει όλα... τούμπα! Για ακόμη ένα παιχνίδι, γέννησε έναν καινούργιο πρωταγωνιστή. Όπως ο Σον με την Σίτι, τώρα μπροστά βγήκε ο Μόουρα, ο οποίος σκόραρε δις σε διάστημα πέντε λεπτών και το έφερε στα ίσα. Δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, όμως, και εκμεταλλευόμενος την... παιδική αμυντική λειτουργία του Άγιαξ, σκόραρε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και έστειλε την Τότεναμ για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Champions League.

Όσο συναρπαστικός ήταν ο ημιτελικός ανάμεσα σε Τότεναμ και Άγιαξ, άλλο τόσο και ακόμη περισσότερο ήταν αυτός της Λίβερπουλ με την Μπαρτσελόνα. Το πρώτο ματς στο «Καμπ Νόου» εξελίχθηκε ως... εφιάλτης για την Λίβερπουλ. Παρότι έπαιξε στα ίσια την ομάδα του Βαλβέρδε και είχε περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες, ο Μέσι έδειξε την κλάση του και... καθάρισε τους «reds», με την Μπαρτσελόνα να κερδίζει με 3-0 και να βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στον τελικό. Ωστόσο, στη ρεβάνς γίναμε μάρτυρες ενός ποδοσφαιρικού «θαύματος». Ο Κλοπ καθοδήγησε... μαεστρικά την Λίβερπουλ και ο νόμος του... κατηφορικού «Άνφιλντ» ίσχυσε ξανά! Παρά τις απουσίες των Σαλάχ, Φιρμίνο, Κεϊτά οι «reds» δεν πτοήθηκαν. Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό και έβαλε... φωτιά στο γήπεδο, με την Μπαρτσελόνα να εμφανίζεται για ένα τέταρτο στο ματς, να χάνει δύο τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει το εκτός έδρας γκολ που θα την έστελνε στον τελικό και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Η Λίβερπουλ πλέον έψαχνε δύο γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση και τρία για να προκριθεί, ενώ η Μπαρτσελόνα ένα για να διώξει το άγχος από πάνω της. Ο τραυματισμός του Ρόμπερτσον στο ημίχρονο έβαλε σε σκέψεις τον Κλοπ, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Βαϊνάλντουμ. Και η αλλαγή αυτή αποδείχθηκε «χρυσή» καθώς ο Ολλανδός χαφ σκόραρε δις σε διάστημα τριών λεπτών, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Η Μπαρτσελόνα έβλεπε για δεύτερη σερί χρονιά το... φάντασμα του αποκλεισμού να πλησιάζει. Και στο 79ο λεπτό ο Οριγκί με κοντινό πλασέ μετά την πανέξυπνη εκτέλεση του Άρνολντ, έστειλε στον... έβδομο ουρανό άπαντες και την Λίβερπουλ στον τελικό της Μαδρίτης.

Πηγή:sport-fm.gr

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση