Σαν σήμερα: Η μυθική ανατροπή της Λίβερπουλ επί της Μίλαν (vid)

Ίσως η μεγαλύτερη ανατροπή σε τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις «κορυφές» στην ιστορία ενός κλαμπ όπως της Λίβερπουλ. Είναι τόσες πολλές οι αξέχαστες στιγμές, που όποια κι αν επιλέξεις, θα αδικήσεις τις υπόλοιπες. Όμως παρότι ο… εσωτερικός ανταγωνισμός για την κορυφαία στιγμή της ιστορίας της Λίβερπουλ είναι τεράστιος, μάλλον το έπος της Κωνσταντινούπολης είναι αυτό που θα μείνει ανεξίτηλα γραμμένα στη μνήμη των φίλων της.

Σαν σήμερα, 25 Μαΐου, πριν 15 χρόνια, οι Reds σκάρωναν την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των τελικών (και ίσως όχι μόνο) του Champions League. Σε ένα σενάριο που είναι μάλλον αδύνατο να ξεπεραστεί σε φαντασία στο μέλλον, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ είχε επιστρέψει σε ένα ημίχρονο από την κόλαση του 3-0 του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε στον πέμπτο τίτλο της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «ροσονέρι» μπήκαν αγριεμένοι στο «Ατατούρκ». Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η απίθανη κομπίνα του Πίρλο με τον Μαλντίνι έφερε τον εμβληματικό αρχηγό σε θέση βολής για το 1-0. Ο Κρέσπο αξιοποιώντας το γύρισμα του Σεφτσένκο στο 39’ και την απίθανη μπαλιά του Κακά στο 44’ έφερε σε κατάθλιψη την κατακόκκινη πλευρά της εξέδρας διαμορφώνοντας στο πρώτο ημίχρονο το 3-0. Κι όμως, ο τελικός δεν είχε τελειώσει…

Σε ένα επτάλεπτο ο αγώνας πήρε «φωτιά». Στο 54’ ο Τζέραρντ με κεφαλιά άναψε την σπίθα, δύο λεπτά μετά το μακρινό σουτ του Σμίτσερ έφερε την φλόγα μειώνοντας σε 3-2 και η κόκκινη λάβα πλημμύρισε τις εξέδρες όταν στο 60’ ο Αλόνσο με διπλή προσπάθεια μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Τζέραρντ από τον Γκατούζο.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση, όπου η φάση του 117’ έπεισε τον πλέον δύσπιστο πως ήταν πλέον γραφτό να το σηκώσει η Λίβερπουλ. Ο Ντούντεκ ενστικτωδώς απέκρουσε την εξ επαφής διπλή προσπάθεια του Αντρέι Σεφτσένκο κάνοντας «ζέσταμα» για τα πέναλτι. Εκεί μετά την άστοχη εκτέλεση του Σερζίνιο, σταμάτησε το δεύτερο πέναλτι από τον Πίρλο και το πέμπτο από τον Σεφτσένκο, ενώ στον αντίποδα ο Ντίντα απέκρουσε μόνο την προσπάθεια του Ντίντα και είδε Χάμαν, Σισέ και Σμίτσερ να τον νικούν.

Η ιστορία είχε πλέον γραφτεί. Και παρόμοια δύσκολα θα επαναληφθεί στο μέλλον…