Οι 5+1 αξιομνημόνευτες στιγμές του Φιρμίνο στη Λίβερπουλ! (vids)

Οι ξεχωριστές στιγμές του Βραζιλιάνου που θα έχουν να μνημονεύουν οι οπαδοί των «reds»

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνο σκόραρε απέναντι στην Άστον Βίλα (1-1, 20/05) και είπε το ιδανικό «αντίο» στον κόσμο της Λίβερπουλ, στο τελευταίο του παιχνίδι στο «Άνφιλντ».

Το πρώτο γκολ και η επιλογή του Κλοπ

Ο Μπρένταν Ρότζερς ήταν αυτός που έφερε τον Φιρμίνο στην Λίβερπουλ, όμως φαινόταν να μην ήξερε πώς να τον χρησιμοποιήσει ή πώς να τον αξιοποιήσει καλύτερα. Το ξεκίνημα του ήταν δύσκολο, μέχρις ότου ανέλαβε ο Γιούργκεν Κλοπ, τον Οκτώβριο του 2015. Τον έβαλε στην κορυφή της επίθεσης ως «ψευτοεννιάρι» και το πρώτο του γκολ ήρθε απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «κόκκινοι» προηγούνταν με 3-0 στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης στο «Έτιχαντ» και ο Φιρμίνο είχε ένα γκολ και δύο ασίστ. Αυτό ήταν το πρώτο δείγμα του τι είναι ικανός να κάνει και αυτό αποδείχθηκε να είναι μόνο η αρχή.

Όταν… επισκίασε τους Εμπαπέ και Νεϊμάρ

Στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Champions League, της σεζόν 2018/19, η Λίβερπουλ είχε προηγηθεί με 2-0 κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Στα τελευταία λεπτά, όμως, Νεϊμάρ και Εμπαπέ συνεργάστηκαν υπέροχα και ισοφάρισαν, αλλά ο Φιρμίνο ήταν αυτός που είχε… τον τελευταίο λόγο.

Ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις. Δημιούργησε έναν εικονικό πανηγυρισμό, καλύπτοντας το ένα μάτι του, αφού είχε χτυπήσει εκεί από τον Γιαν Βερτόνγκεν στο προηγούμενο ματς και για αυτό δεν είχε ξεκινήσει βασικός.

Η «σχέση» αγάπης του με την… Άρσεναλ!

Είναι γνωστό ότι η μεγάλη αδυναμία του Φιρμίνο είναι η Άρσεναλ. Είναι η… αγαπημένη του ομάδα, όσον αφορά το σκοράρισμα, και αυτό ακριβώς έκανε τρεις φορές τον Δεκέμβριο του 2018. Νίκη με ανατροπή με 5-1 για την Λίβερπουλ, με τον Βραζιλιάνο να σκοράρει με έναν από τους πιο χαρακτηριστικούς τρόπους του, με no-look, χωρίς δηλαδή να κοιτάζει την εστία.

Η «στέψη» της Λίβερπουλ ως Πρωταθλήτρια Κόσμου

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων ο Φιρμίνο αποδείχθηκε καθοριστικός και σημείωσε τα δύο κρίσιμα γκολ. Αρχικά, στον ημιτελικό κόντρα στην Μόντερεϊ όπου σκόραρε το νικητήριο τέρμα και στη συνέχεια στον μεγάλο τελικό απέναντι στην Φλαμένγκο, όπου με το σκορ στο 0-0 «έλυσε» τον γόρδιο δεσμό στην παράταση και «έστεψε» την Λίβερπουλ Πρωταθλήτρια Κόσμου.

Όταν… χόρεψε «σάμπα» με την μπάλα

Μία από τις καλύτερες ασίστ της καριέρας του είναι αναμφίβολα αυτήν στον Μοχάμεντ Σαλάχ, στο ματς με την Νιούκαστλ τον Σεπτέμβριο του 2019. Ο βραζιλιάνικος χορός «σάμπα» είναι περιβόητος και κάτι τέτοιο θύμισε να κάνει ο Φιρμίνο σε εκείνο το ματς. Φάνηκε να… χορεύει με τη μπάλα στα πόδια και σέρβιρε υπέροχα για τον Αιγύπτιο, ο οποίος κατάφερε και σκόραρε.

Το τέλειο «αντίο»

Είχε μόλις ανακοινωθεί ότι ο Φιρμίνο θα αποχωρήσει από την Λίβερπουλ στο τέλος της χρονιάς και ήταν μερικές μέρες αργότερα, όπου ήρθε το ματς με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Άνφιλντ». Πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να σκοράρει το έβδομο και τελευταίο γκολ της ομάδας του, σε μία ιστορική βραδιά, όπου αποθεώθηκε από τον κόσμο της. Μία τρομερή στιγμή απέναντι στην μεγάλη αντίπαλο…

Πηγή: england365