O Έλιοτ «ζωγράφισε» την πρόκριση της Λίβερπουλ!

Mε γκολάρα του Χάρβεϊ Έλιοτ στο 13' η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Γουλβς στο «Μολινό»

Από μηχανής... Έλιοτ έστειλε τη Λίβερπουλ στους «32»! Με γκολάρα του 19χρονου Άγγλου μέσου, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ νίκησε 1-0 στο «Μολινό» τη Γουλβς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup όπου θα αντιμετωπίσει την Μπράιτον. Βασικός και με εξαιρετική εμφάνιση στο ματς ο Κώστας Τσιμίκας, ακυρωθέν γκολ για τους «κόκκινους» στο 36'.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Λίβερπουλ να έχει την κατοχή και να πιέζει για το γκολ που θα της έδινε ψυχολογία. Αυτό έγινε στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Έλιοτ μετά από κούρσα μισού γηπέδου εκτέλεσε εν ψυχρώ τον Ζοσέ Σα για το 1-0.

Οι «κόκκινοι» ανέβασαν την απόδοση τους ακόμη περισσότερο με τον Τσιμίκα στο 16' να παίρνει την πάσα από τον Καρβάλιο και να εξαπολύει ένα τρομερό σουτ το οποίο έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Σα. Το... μονοπώλιο της Λίβερπουλ στο χορτάρι συνεχίστηκε με τον Καρβάλιο να σκοράρει στο 36' με το γκολ ωστόσο να μη μετρά καθώς ο Πορτογάλος ήταν εκτεθειμένος.

Η Γουλβς έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση στο 40' όταν ο Τραορέ σούταρε με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Κέλεχερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κλοπ αντικατέστησε τον Γκάκπο με τον Σαλάχ, όμως το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι το τέλος στέλνοντας τη Λίβερπουλ επάνω Μπράιτον για μια θέση στους «16».